adplus-dvertising

NASA, atom bombasından daha güçlü bir asteroittin dünyaya yaklaştığını duyurdu

Çok büyük bir asteroit, Dünya’nın yakınından geçmeye hazırlanıyor. Çapının 84 ila 190 metre olduğu düşünülen dev göktaşı, NASA’nın asteroit izleyicisine göre 27 Aralık’ta gezegenin çevresinden uçup gidecek.
Takip et
NASA, atom bombasından daha güçlü bir asteroittin dünyaya yaklaştığını duyurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre uzmanlar, çarpması halinde asteroidin atom bombasından çok daha büyük bir yıkıma yol açacağını düşünüyor. Fakat 2018 AH isimli asteroidin, 4,5 milyon kilometre uzaklıktan geçeceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla herhangi bir çarpışmanın meydana gelmesi beklenmiyor.

2018 AH gene de Apollo asteroitleri listesinde. Bu listedeki asteroitlerin yörüngesi Dünya’yla kesişiyor ve çarpışma tehlikesi meydana getiriyor.

Söz konusu göktaşı üç sene önce de Dünya’nın 296 bin 758 kilometre uzağında bir yolculuk yapmıştı. Bilim insanları o dönemde, sönük olması nedeniyle asteroidin gelişini görmemişti.

2018 AH’in muhtemel çarpışının, Tunguska Olayı diyerek bilinen asteroit çarpmasına benzeyebileceğini yazdı.

1908’de Rusya’nın Sibirya bölgesinde gerçekleşen olayda 50 ila 190 metre büyüklüğünde bir asteroit Dünya yüzeyinin ortalama 5 ila 24 kilometre kadar üstünde patlamıştı.

Olay ardından kabaca 3-30 megaton enerji açığa çıktığı öngörülüyor. Bu, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima şehrine attığı atom bombasının etkisinin 185 katına denk.

Öte yandan 27 Aralık’tan sonra Dünya’ya 2028’e kadar bir asteroidin yaklaşması beklenmiyor. Bu tarihte ortalama 1 kilometre uzunluğundaki 2001 WN5’in 248 bin kilometre mesafeden geçiş yapacağı öngörülüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.