NASA astronotları uzayda fıstık kabuğu buldu!

Elon Musk’ın şirketi SpaceX’le Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) giden NASA astronotları yolda “Fıstık kabuğu” diyerek tabir edilen bir cisimle karşılaştı. Astronotlar kabuğu kim yahut kimlerin attığını araştırıyor.
Takip et
NASA astronotları uzayda fıstık kabuğu buldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başta ABD’li bilim insanları olmak üzere dünya genelindeki birçok ülke için çalışan bilim insanlarının uzayla alakalı incelemeleri sürüyor. Elon Musk’ın şirketi SpaceX’le Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) giden Nasa astronotları, yolda beklemedikleri bir cisimle karşılaştı. Astronotların “Fıstık kabuğu” olarak nitelediği cismi kimin attığı araştırılıyor.

YOLCULUK 21 SAAT SÜRDÜ

Indepedent Türkçe’nin haberine göre 11 Kasım’da yola çıkan üç ABD’li ve bir Alman’dan oluşan astronot ekibi, ortalama 21 saat süren yolculuğun sonrasında istasyona ulaştı. Astronotlar istasyonda 6 ay kalarak 200’den fazla bilimsel deney yapacak.

Öte yandan ekibi taşıyan Crew Dragon kapsülünün pilotu Tom Marshburn, yolculuk sürerken SpaceX Görev Kontrol Merkezi’ne ilettiği mesajda şu şekilde konuştu:

“KÜÇÜK BİR FISTIK”

Mesafe yüzünden anlaması zor olsa da eğri büğrü bir tokmağa benzeyen bir nesne gördük. Fakat artık gözükmüyor. Küçük bir fıstık gibi duruyor. Nesnenin ne olduğu gizemini koruyor. Fakat bilim ve teknoloji haberler i sitesi Futurism’e göre bu, kapsülün yakınından geçen bir uzay enkazı olabilir. Zira yörünge, eski uzay araçlarının ve uyduların yarattığı çöplerle dolu.

27 BİN PARÇA VAR

NASA’ya göre Dünya’nın yörüngesinde, boyutu bir top mermisinden büyük olan en az 27 bin parça yer alıyor. Üstelik bunlar halihazırda kullanımda olan uzay araçlarına zarar verebilecek kadar hızlı hareket ediyor. Örneğin mayısta bir uzay çöpü, UUİ’ye çarparak istasyonun bir kolunda delik açmıştı.

Çin’in 2007’de balistik bir füzeyi denemek için vurduğu ve 3 bin parçaya ayırdığı Fengyun-1C isimli uydunun kalıntısının kendilerine yaklaştığını belirleyen UUİ astronotları da birkaç gün önce tehlikeden kaçınmak için manevra yapmak mecburiyetinde kalmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.