NASA, asteroide uzay aracı gönderip maden çıkarmak istiyor!

NASA'nın yeni projesi dünya ekonomisi açısından son derece önemli. Zira NASA, artık çalışmalarında uzay madenciliğine de yer veriyor. Belirlenen asteroid üzerinde yapılması planlanan madencilik çalışmalarının tüm dünya ekonomisinden daha değerli olduğu ileri sürülüyor.
Takip et
NASA, asteroide uzay aracı gönderip maden çıkarmak istiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) bir sonraki hamlesi dünya ekonomisinin çökmesi manasına gelebilir. Zira NASA uzay madenciliği için mühim bir adım attı.

NASA, 10 kentilyon dolar değer biçilen 16 Psyche asteroitine gitmek için geri sayıma başladı. Keşif sondasının son montajına başlandı. Sondanın 2026’da hedefine ulaşması bekleniyor.

200 KİLOMETRE GENİŞLİĞİNDE

NASA’nın bu adımı dünya ekonomisini yerle bir edebilir. Zira 10 kentilyon (10 bin katrilyon) dolar değerindeki 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisinin hepsinde daha kıymetli.

KÜRESEL EKONOMİDEN DAHA DEĞERLİ

Gezegenimizin küresel ekonomisinin toplam değeri ise yalnızca ortalama 75 trilyon dolar.

Söz konusu göktaşına gömülü demir, nikel, altın, platin, bakır, kobalt, iridyum, redyum gibi kıymetli madenler bulunuyor.

DÜNYA’YA NASIL GETİRİLECEK?

Asteroide bir uzay aracı göndermek isteyen NASA henüz buradaki kıymetli maddeleri gezegenimize nasıl getireceğini bilmiyor.

Uzay madenciliği bu yüzyılın en büyük iş kolu olarak görülüyor. Jüpiter ve Mars’ın arasında yer verilen asteroide yer verilen maddeleri şu an için gezegenimize getirilmesi oldukça maliyetli.

Fakat gelişen teknoloji ile uzay seyahatlerinin maliyetinin düşmesi ve uzay madenciliğinin de yaygınlaşması bekleniyor.

İLK BAŞARI JAPONYA’DAN

Bugüne kadar bir gök taşından Dünya’ya yalnızca bir defa materyal getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’nın Hayabusa uzay aracı, 2010 senesinde 25143 Itokawa asteroidinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırabilmişti.

Bilim insanları, materyal taşınması kolaylaştırmak için asteroitleri solar-elektrik iyon motorlarıyla Dünya’ya yaklaştırmayı düşünüyor.

Bu taktikle gök taşlarının bir kaya topluluğu olarak yörüngede toplanması ve bir nevi ikinci bir Ay yaratılması olası planlar arasında.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.