NASA, 2025’e kadar Ay’a astronot göndermeme kararı aldı!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2025’e kadar Ay’a astronot göndermeyeceğini açıkladı.
Takip et
NASA, 2025’e kadar Ay’a astronot göndermeme kararı aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Yöneticisi Bill Nelson bir telekonferans görüşmesinde, NASA’nın 2025’e kadar Ay’a astronot göndermeyeceğini açıkladı. Nelson, NASA’nın Ay’a insan gönderme hedefini ertelediğini ve bunun 2025’ten önce gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Nelson yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ay’a insan gönderme planına atıfta bulunarak, “Trump yönetiminin 2024’te Ay’a insan gönderme hedefi teknik fizibiliteye uygun değildi” şeklinde konuştu.

Nelson, NASA’nın Artemis programı olarak bilinen Ay’a insan gönderme misyonunun 1. görevinin 2022 baharına ertelendiğini, Artemis II misyonunun 2024’e ve Artemis III misyonun 2025’e ertelendiğini belirtti.

NASA, Ay’a astronot göndermedeki ertelemelerde öte yandan Blue Origin uzay uçuşu firması ile bu senenin başlarında açılan davanın da payı olduğunu belirtti. Dava sebebiyle NASA ile SpaceX uzay uçuşu firması arasındaki iletişimin kesintiye uğramasının sonrasında NASA, perşembe günü federal mahkeme kararıyla birlikte, tekrardan SpaceX ile Ay’a iniş sözleşmesi üstünde çalışmaya devam edileceğini belirtti.
NASA’nın Artemis uzay görevi kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı uzay uçuşlarının gerçekleşmesi planlanıyordu.

NASA, daha önce insanları Ay’a gönderme programına Apollo 11 görevi ile başladı. 1969 senesinde Apollo 11 uzay görevi ile Neil Armstrong Ay’a ilk ayak basan insan oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.