Narsist ne demek? Narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğu anlamı

Kişinin kendi bedensel ve zihinsel benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık olarak tanımlanır. Narsist nedir? Bununla ilgili merak edilenleri derledik. Narsist kişilik bozukluğu ne demek? Narsist Kişilik Özellikleri Nelerdir?
Takip et
Narsist ne demek? Narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğu anlamı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunan mitolojisinden günümüze kadar gelen narsist kelimesi mitolojik kahraman Narkissos’dan gelir ve Narkissos adını narkoza ve bir çiçek familyası olan nergisgillere de vermiştir. Narsist günümüzde ileri boyuttaki durumuna kişilik bozukluğu olarak tıpta yerini almıştır.

Bazı bilim adamları bu durumu ego ile bütünleştirmiştir. Narsist erkek ve narsist kadın olarak nitelendirme durumları da ortaya çıkmıştır. Narsist kişilik bozukluğu ne demek? Detaylı inceleyelim…

NARSİST NEDİR?

Narsisizm olarak bilinen terim; kişinin kendini beğenmesi, kendine aşık olması, zihinsel benliğine hayranlık duyulması olarak tanımlanır. Halk arasında diğer adı özseverliktir. Bazıları bu durumu ego da dese aynı kavramlar değildir. Narsist ne demek; narsisizm etkileri görülen kişilere narsist denilmektedir.

Narsisizm nedir? Sorusunu biraz daha açalım. Bir bebekten yola çıkarsak, bebek dış dünya ile ilişki kuramadığı için gerçek bir narsisizm örneğidir. Bebeğin libidosu dış dünyaya yönlendirilmemiştir. Nesneleri algılaması aylar sürer. “Ben” ve “Ben olmayan” arasındaki bir ince çizgide kalır. Dış dünyaya ilgi duymadığı için merkezinde “ben” vardır. Bebek için tek gerçek kendisidir. Yani susaması, acıkması veya üşümesi bebek için tek gerçektir. Bu duruma birincil narsist denilmektedir.

Bebek giderek büyüdüğünde ise artık nesneleri algılamaya başlar. Dış dünyaya doğru yönlenir. Nesnel düşüncesi ağırlık kazanır. Belirli ölçülerde narsist kalmaya devam eder. Bu durum ikincil narsisizm olarak tabir edilir.

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Narsist kişilik bozukluğu olan kişilerde, başkalarının düşüncelerine veya isteklerine gereken ilgi gösterilmez. Eğer gereken ilgiyi göremezlerse ve hedeflerine ulaşamazlarsa adeta çöküş yaşarlar. Kendilerini daima haklı gösterme çabaları vardır. Kendilerini en önde, en gözde veya en başta göstermek için ellerinden geleni yaparlar. Ayrıca kendilerini başkalarının yerine koyamazlar. Böylelikle başkalarını da anlayamazlar. Başkalarının fikir ve düşünceleri kendilerini uyuyorsa bir değeri vardır, eğer uymuyorsa hiç umursamazlar. Kendi çıkarlarına uygun davranıp başkalarına zarar verdiklerinin farkına varmazlar. Hedeflerine ulaşamayan narsist birisi aşırı öfkelenir, saldırganlaşır, psikolojik travma geçirebilir. Narsist kişilik kısaca böyle tanımlanabilir.

Narsist ne demek? Narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğu anlamı

NARSİST ERKEK

Erkekler kadınlara göre narsisizm ölçüsünü kaçıran cinsiyet konumunda. Narsist erkek kendini fazlasıyla özel hisseder. Yanındaki kadının güzelliğiyle, başarısıyla övünür. Kalabalık bir grupta yer alan narsist erkek önce kendisini över daha sonra partnerini över. Kendine bulacağı partneri en iyisi olacak şekilde seçmeye çalışır. Dışarıda partnerini övgü dolu sözlerle överken evde tam tersini uygular. Narsist erkek iş hayatında da kendinden çok bahsetmeyi, başarılarından bahsetmeyi sever. Hep kendi ön plandadır.

Narsist ne demek? Narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğu anlamı

NARSİST KADIN

Narsist kadın yanındaki insanın statüsünden faydalanır ve hayranlıkla ilgilenir. Yanına yakışacak birisiyle ilgilenir, yanındaki kişi ile kendisinin daha çok beğenilmesini ister. Eleştiriye katlanamaz ve kendini her zaman ön planda tutar. Karşı tarafın beklentilerini karşılamaz ve ilgiye hep muhtaçtır. Narsist bir kadın ile narsist bir erkeğin anlaşması oldukça zordur.

NARSİST KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Narsist kişileri tespit edebilmek için kullanılabilecek birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler aşağıdaki gibi olup sadece bir veya birden çoğuna bağlı bir durum değildir. Yukarıda da bahsedildiği gibi yalnızca aşırıya kaçıldığı durumlarda öne çıkan bir rahatsızlıktır.

Ukalalık: Eğer kişi kişi kendisini olduğundan fazla bilge ve akıllı olarak tanımıyorsa bu durum narsizm ile oldukça yakından ilişkilidir. Özellikle yetkin olmadığı konular hakkında çok fazla yorum sahibi ve uzmanların yanında bile tezini savunacak kadar kendisinden emin bir hal takınıyorsa narsizm belirtisi olduğu söylenebilir.

Empati Yoksunluğu: En çok öne çıkan ve toplum tarafından bilinen bir diğer belirti empati yoksunluğudur. Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kimseler çevresindeki insanların duygu ve düşüncelerine önem vermezler. Buna ek olarak yaptıkları eylemler sonucunda insanların nasıl etkilenecekleri ve hangi durumlara maruz kalacakları onların sorunu değildir. Bu nedenle çevresinde narsist kişilik bozukluğu bulunan kimseler oldukça zarar görürler.

Dinleme Eksikliği: Yeteri kadar empati kuramadıkları ve diğer insanları önemsemedikleri için narsist kişiler kolay kolay karşısındaki insanı dinlemez. Onları anlatılan şeyleri ya eksik ya da hiç hatırlamazlar. Nitekim diğer insanların sorunu onlar için herhangi bir önem arz etmediğinden endişelenecekleri bir durum bulunmaz.

Bencillik: Her ne kadar cömert bir yapıya sahip olmaya çalışılsa da narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kimseler oldukça bencildir. Bu genellikle diğer insanları önemsememe ve sadece kendi sorunlarını ön plana çıkarma durumlarında göze çarpar. Bir başka deyişle hep ben diyen ve sadece kendisi ile ilgilenilmesini isteyen kimseler bu rahatsızlıktan muzdariptir.

Yıkıcı Eleştiri: Narsizm denilince öne çıkan bir diğer belirti ise yıkıcı eleştiridir. Diğer insanların duygu ve düşüncelerini önemsemedikleri ve empatiden yoksun olduklarından çok kolay bir şekilde onları kırıp incitebilir. İnsanları eleştirmek ve özellikle yıkıcı bir şekilde bu eleştiriyi sürdürmek narsist kişilik bozukluğunda gözlemlenen durumlar arasındadır.

Uyumsuzluk: Toplumun uyması gereken kurallar ya da yasalar narsist kişilere uygun değildir. Bencil bir yapıya sahip olduklarından ötürü diğer insanların kendisine dayattıkları şeylere tahammül edemezler. Bu nedenle sürekli uyumsuzluk gösterip düzenin bozulmasına yol açarlar.

Utanç Eksikliği: Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerin barındırdığı bir diğer belirti ise yeteri kadar utanç duymamalarıdır. Özgüven konusunda bonkör oldukları ve gereğinden fazla kullandıkları için hatalı oldukları durumlarda bile utanç duymazlar. Sadece kendi bildiklerini doğru kabul ettiklerinden hayata geçirilen eylemi yanlış olarak nitelendirmeme de tespitler arasında bulunur.

Eleştiriyi Sevmeme: Yapıcı veya yıkıcı eleştiri fark etmeksizin narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kimseler eleştiriyi sevmez. Eleştirildikleri zaman genellikle ya aşırı derecede kaba bir tutum içerisine girer ya da alaycı bir tavır takınırlar.

NARSİST TESTİ

Uzmanlar narsist kişilerin karakter özellikleri hakkında bilgi veriyor. İşte narsist olup olmadığınızı anlamanın yolu…

Narsistik kişilik bozukluğunda kişi kendini aşırı derecede önemli ve kusursuz görür. Büyüklenme, hayranlık ihtiyaçları ise yoğundur.

Dikkat çekmek, ilginin kendisinde olması bu kişiler için önemli olmakla birlikte başarılarını abartır, başkaları tarafından eleştirilmeye ise hiç katlanamazlar.

Olaylar karşısında kendilerini yetkin görür, diğer insanlarla empati kurmada, dinlemede, onların bakış açısını algılamada ise çoğu zaman yetersiz kalırlar.

Bu kişiler hataları ile yüzleşmek istemezler. Kırılgan özsaygıları nedeniyle hayranlık ve ilgi ihtiyaçları çok fazladır, insanlarla ilişkilerde karşısındaki kişinin hayranlığını hissetmek önemli olsa da kişiler arası ilişkilerde mesafe ve soğukluk vardır.

Bu kişiler ayrıca yakınlarının davranışlarını kontrol etme eğilimindedirler.

Tedaviden kaçınırlar! Kendini eleştiren, kendisine uymayan yaklaşımlarda sizinle ilişkiyi tamamen kesebilirler. Olaylar karşısında bekledikleri tepkiler vardır, bunun dışında bir yaklaşımda aşırı öfkelenebilirler.

Onlara ne yapacağını söylemek ya da onları değiştirmeye çalışmaktan çok anlamaya ve tanımaya çalışmak önemlidir.

Empati de yetersiz kaldıkları için karşısındaki kişiyi anlamakta zorlanırlar. Bu nedenle olaylar karşısında yapıcı yaklaşmak ve destek vermek ilişkiyi olumlu etkiler.

Çevresindeki kişiler ilişkilerinde zorluk yaşadıkları için terapiye yönlendirseler de tedaviye katılım onlar için oldukça zordur. Uzun süreli iç görüye dayalı terapiden faydalansalar da istekli değillerdir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.