adplus-dvertising

Nara sıkılan tarım ilacı 4 yaşındaki çocuğu öldürdü!

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde 4 yaşındaki SalÇakır’ın yediği nara sıkılan tarım ilacından zehirlenerek ölmesiyle alakalı ortaya çıkan adli tıp raporunu değerlendiren Devlet Hastanesi Başhekimi ve Acil Tıp Kliniği Uzmanı Doç. Dr. İsmail Altıntop, “Meyve sebzeleri sabunla yıkayabilirsiniz” şeklinde konuştu
Takip et
Nara sıkılan tarım ilacı 4 yaşındaki çocuğu öldürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, 30 Ekim 2019’da Yeşilhisar ilçesi Kavak Mahallesi’nde yaşandı. Çakır ailesi, akşam yemeğinden sonra nar yedi. Bir süre sonra baba Mustafa (67), eşi Sal(61), oğulları Osman (26), Üzeyir (36), eşi Keser (44) ve çocukları SalÇakır, rahatsızlandı. 6 kişilik aile, komşularının yardımıyla karın ağrısı ve baş dönmesi şikayeti ile Yeşilhisar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk belirlemelere göre, gıda zehirlenmesi şüphesiyle aile fertlerine serum tedavisi uygulandı.

NARA SIKILAN TARIM İLACI ÖLDÜRMÜŞ

Küçük Saliha, vaziyeti kötüye gidince Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Yolda iki defa kalbi duran Saliha, doktorların bütün müdahalesine karşın hayatını kaybetti. Ailenin öbür mensupları tedavilerinin sonrasında taburcu edildi. Küçük Saliha’nın cansız bedeni, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan otopsinin sonrasında Kavak Mahallesi’nde toprağa verildi. Küçük Saliha’nın ölümüyle alakalı savcılık soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında jandarma ekipleri, ailenin yediği narlardan örnek aldı, örnekler araştırılmak üzere Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Küçük kızın ölümüyle alakalı rapora ulaşıldı. Saliha’nın öne sürüldüğü gibi yediği nara sıkılan tarım ilacından öldüğü kesinleşti.

Nara sıkılan tarım ilacı 4 yaşındaki çocuğu öldürdü!

‘TARIM İLACI ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR’

Adli tıp raporunu değerlendiren Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi ve Acil Tıp Kliniği Uzmanı Doç. Dr. İsmail Altıntop, “Bundan 2 sene önce bu ölümü duyduğumuzda bizim de aklımıza bu şekilde bir ölüme neden olabilecek tek şeyin tarım ilacı olabileceği gelmişti. Adli tıp raporunun ortaya çıkmasıyla bu düşüncemizde haklı olduğumuz görmüş olduk. Mekanizma olarak narın kabuğundaki çatlaklardan narın yenen kısmına ilacın girmesi çocuğun ölümüne neden olabileceğini söylemiştim. Tarım ilacı bir çeşit değil. Bölgemizde elma ve tahıl yetiştiriciliği oldukça fazla. Tarımda kullanılan organik fosfor olmak üzere birçok tarım ilacı ölümlere neden olabilir. Ben Türkiye Acil Tıp Derneği Toksikoloji eğitmenlerinden bir tanesiyim. Orada toplantılarımızda da bu konuyu görüşüyoruz. Bu vakada oldukça az doz da olsa bile tarım ilacının çocuğun ölümüyle alakalı olacağını ön görmüştük. Üzgünüz” diyerek konuştu.

‘TARIM İLACININ CİLDE TEMAS ETMESİ ÖLÜME NEDEN OLABİLİR’

Doç. Dr. Altıntop, tarım ilacının tehlikesine değinerek, “Daha önceden bir düğünde yanlışlıkla tarım ilacı ile yıkanan kazanda yapılan yemekte 6 kişi ölmüştü. Bu tamamen dikkatsizlikle olan bir vaziyet. Tarım ilacının yenilebilir meyve ve sebzelerin olduğu alanlardan uzak tutulması lazım. Onlar için ayrı depo yaratılmalıdır. Meyve sebze tüketirken bulaştan korkuluyorsa bol su, ara sıra de sabunla bile yıkayabilirsiniz. Bize vaka geldiğinde önce hastayı giysilerinden arındırırız, tertemiz yıkarız ve tedavisini yaparız. Yalnızca ağızdan almak yetmiyor. Tarım ilacını buharla almak, cilde temas etmesi de ölüme neden olabilir” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLARIN MEYVELERİ DİREKT ISIRMALARI ÖNLENMELİDİR’

Vatandaşları uyaran Doç. Dr. Altıntop şu şekilde konuştu: “Çiftçi iyi bir ürün sunmak için kimyasal madde kullanıyor. Bu ürünleri satan kişilerin alıcıları uyarması lazım. İnsanlar ev getirdiği meyveleri bol su ile yıkamalıdır. Kabuklar uygun biçimde atılmalıdır. Çocukların meyveleri direkt olarak ısırmaları önlenmelidir. Bu zehirlenme birçok semptoma dönüşebilir. Göz bebeklerinde küçülme, salgılarda artma, ishal, vücutta halsizlik gibi birçok vaziyetle hasta karşılaşabilir. Bu tür vaziyetlerde kişiler şüpheli ile tarım ilacı kutusunu yanına alarak hastaneye başvurmalıdır. Kullanma olasılığı olan öbür ilaçlarını yanlarında getirmelerini istiyoruz. Bazı insanlar intihar maksatlı da tarım ilacı kullanabiliyor. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olsunlar.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.