Napolyon’u Bitiren Savaşın Kalıntıları Bulundu!

Napolyon'nun yenildiği ve askeri kariyerinin bittiği savaş olarak kabul edilen Waterloo Muharebesi'nin 200 yıllık kalıntıları bulundu.
Takip et
Napolyon’u Bitiren Savaşın Kalıntıları Bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Arkeologlar, Napolyon Bonapart’ın askeri kariyerine son veren Waterloo Muharebesi’nden kalan tüfek mermileri keşfetti. İngiliz kuvvetlerine ve müttefiklerine hizmet veren bir hastanenin kalıntıları keşfeden arkeologlar, Napolyon’un askerlerinin kullandığı tüfek top mermileri buldu. Araştırmalar sırasında sadece mermiler değil, savaşta parçalandığı düşünülen birçok farklı insan uzvu da ortaya çıktı.

Waterloo Muharebesi’nde İngiliz ve Prusya ordusu, günümüzde Belçika’ya bağlı olan Waterloo kasabasındaki Napolyon güçlerini yenmişti. Napolyon’un yenilmesi 1803’den 1815’e kadar süren Napolyon Savaşları’nın sona ermesini sağlamıştı. 18 Haziran 1815 tarihine kadar devam eden savaşta, 6 bin yaralı askerin tedavi edildiği hastaneye ait kalıntılar ortaya çıktı. Kalıntılarda arkeologların bulduğu misket mermilerinin, hastanenin yakınlarında gerçekleşen savaştan kaldığı düşünülüyor.

KAZIYA İNGİLİZ SUBAYLAR DESTEK VERDİ

İngiltere ve Hollanda’dan gelen arkeologların önderliğinde gerçekleştirilen kazıya, Afganistan’da savaştıktan sonra travma sonrası stres bozukluğu yaşayan iki İngiliz subay da eşlik etti. Bu özel kazıda ortaya çıkan eserleri, Irak ve Afganistan’da görev yaptıktan sonra TSSB yaşayan subaylar teşhis etti ve belgeledi. Kazılarda şu ana kadar 58 adet misket mermisi bulundu. Ayrıca bir kopmuş ayak, bir kopmuş kol ve üç adet bacak kazılarda ortaya çıktı. Bacaklardan birisinde bu misket mermileriyle yapıldığı düşünülen bir yara izi bile bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.