Namaz Dağı’nda iftar açan Bakan Soylu’dan “Cudi’de festival yapacağız”

Hafta sonu Şırnak’ta Namaz Dağı’ndaki üs bölgesinde askerlerle iftar yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iftar sırasında neler yaşandığını anlattı. Terörle mücadeleye ilişkin de konuşan Bakan Soylu, bir de Cudi’de festival yapılacağına dair söz verdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "İnşallah eylülde Cudi’de festival yapacağız" dediğini aktardı.

Selvi'nin yazısına göre Soylu, “Cudi’de Hazret-i Nuh’un gemisinin olduğu Sefine diyerek bir alan var. Her sene oralara gidilir, namazlar kılınır, dua edilirdi. Allah nasip ederse Sefine’ye eylülde çıkacağız. Bu sene söz vermiştik festival yapacağız diyerek. Festivali yapacağız. Bir de Ağrı Dağı’na yürüyüşlerin açılması düşüncemiz var. Onun için biraz daha terörle mücadeleye asılacağız” ifadesini kullandı.

İşte Selvi'nin 'İftar yapan asker nöbettekiyle değişti' başlıklı o yazısı:

"İftarı üs bölgesindeki askerlerle beraber yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonla irtibat kurarak askerlere mesaj vermesini sağladı. Soylu’yu aradım, üs bölgesindeki izlenimlerini, iftar esnasında neler meydana geldiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarını ve tabii ki PKK ile mücadeleyi sordum.

Soylu, üs bölgesindeki havayı “Kimisi iftarını yapıp hemen nöbet tutan arkadaşıyla yerini değiştiriyordu. O nöbete geçiyor, öbürü iftarını yapıyordu” diyerek anlattı. İftarını açıp nöbete koşanlar sayesinde evlerimizde rahatça iftarımızı açtığımızı unutmamak gerekir.

İçişleri Bakanı Soylu’ya üs bölgesine ilişkin izlenimlerini sordum. “Şunu hemen söyleyeyim: Bölgede terörle mücadelede görev yapan askerlerimizin, polislerimizin moralleri çok yüksek” şeklinde konuştu.

BAŞKOMUTAN BABA

Cumhurbaşkanı Erdoğan askerlere seslendiği esnada üs bölgesindeki havayı merak ettim. Süleyman Soylu, “Çok kritik bir yerdi. Çok da cesur çocuklardı. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızla bağlantı yapacağım deyince çok da heyecanlandılar. Ama ciddiyetleri bir başkomutanı dinleme ciddiyetiydi. Ama aynı zamanda da bir baba şefkatinin kendilerine dokunduğunu hissettiler. Hem nöbet bekleyenler, hem sofradakiler heyecanlandılar” diyerek anlattı.

MEVZİDEKİ ASKERE MORAL OLUYOR

Soylu, devletin başı olarak Cumhurbaşkanı’nın üs bölgesindeki askerleri aramasının yalnızca orada değil, bölgede görev yapan güvenlik kuvvetlerimiz açısından mühim olduğunu belirtti. “Bir mevzideki en kritik yerlerde görev yapan askerler açısından bir mevziye Sayın Cumhurbaşkanının dokunması, onlarla beraber olması müthiş bir moral veriyor. Tabii onu yalnızca orayla sınırlı olarak görmemek gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Hakurk’tan Avaşin-Basyan’a kadar tüm alanların hepsinde her bir askerle olan teması olarak görmek gerekir. Çünkü tamamı öyle görüyorlar. Çünkü orada yapılan mücadelenin tümü birbirinin mütemmim cüzü, tamamlayıcısı. O konularda çok büyük bir moral oluyor” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN HANGİ MESAJLARI VERDİ?

Soylu’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hangi mesajları verdiğini sordum. “Sayın Cumhurbaşkanımız terörle mücadelenin Türkiye’de çok mühim bir noktaya geldiğini ve onların duruşlarının tüm ülkemize ve milletimize moral verdiğini, huzurun, sükûnun teminatı olduğunu, onların ortaya koymuş oldukları bu fedakârlığın, cefakârlığın asıl itibariyle gelecek nesillere yönelik, gelecek Türkiye’sine yönelik bir hizmet olduğunu ifade etti. Bayramlarını ve ramazanlarını tebrik etti. Gayret diledi. Hem ailelerine de oradan selam göndermiş oldu” diyerek anlattı.

CUDİ’NİN KALBİNE GİRDİK

Cudi, Gabar, Bestler-Dereler senelerce operasyon haberlerini yaptığımız, şehitlerimizin geldiği yerler. Süleyman Soylu, “Cudi’nin kalbine girdik” deyince heyecanlandım. Anlatmasını istedim. “Üs bölgelerinin aynısını Cudi’de yapıyoruz. Cudi’nin kalbine girdik şu anda. Cudi’de 18 kule olacak. On kule bir aya bitiyor. Sekiz kule ile üs bölgesi hemen akabinde tamamlanacak. İki adet de büyük üs bölgesi olacak. Böylece Cudi’nin tam kalbinde var olacağız. En mühim şey, Cudi’de oturacağız. Gabar’da da üç adet yapılıyor. Bir de Bestler-Dereler’de yapılıyor. Hem orada oturmak için, hem de bölgesel olarak terör örgütünün aktarımını önlemek için.”

CUDİ’DE FESTİVAL YAPACAĞIZ

Süleyman Soylu bir de söz verdi. “İnşallah eylülde Cudi’de festival yapacağız” şeklinde konuştu. “Sözüm söz” diyor. “Cudi’de Hazret-i Nuh’un gemisinin olduğu Sefine diyerek bir alan var. Her sene oralara gidilir, namazlar kılınır, dua edilirdi. Allah nasip ederse Sefine’ye eylülde çıkacağız. Bu sene söz vermiştik festival yapacağız diyerek. Festivali yapacağız. Bir de Ağrı Dağı’na yürüyüşlerin açılması düşüncemiz var. Onun için biraz daha terörle mücadeleye asılacağız.”

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı