Nakdi ücret desteği şartları neler, kimlere nakit desteği alabilir?

Tam kapanma ile başlayan kısıtlamalar sonrası uzaktan çalışma imkanı olmayanlara nakdi ücret desteği sağlanacak. Destekten yararlanılabilmesi için 4 ana şart bulunmakta.
Takip et
Nakdi ücret desteği şartları neler, kimlere nakit desteği alabilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

17 günlük tam kapanma süresince çalışma yaşamındaki muafiyetler tespit edildi. Çalışma belgesi alınabilen sektörlerde çalışanlar kapanma döneminde çalışmaya devam edebilecek. Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısında şu ifadelere yer verildi; ”Muafiyet kapsamında olmayıp sokağa çıkma yasağına tabi olan işyeri ve kişiler için ise ilk tercih uzaktan çalışma. Fakat uzaktan çalışmaya uygun olmayan işler için kısa çalışma ve nakdi ücret desteği devrede. Dün kısa çalışmanın kapanma döneminde nasıl uygulanabileceğini anlatmıştım. Bugün ise ücretsiz izin ve nakdi ücret desteğinin kapanma süresince hangi koşullar dahilinde ve kimler için uygulanabileceğini açıklayacağım.

Ücretsiz izin kapsamı
İş Yasası’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici 10. Madde uyarınca, her türlü iş ve hizmet sözleşmesi, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı sebebi hariç 30 Haziran 2021 tarihine kadar feshedilemiyor. Öbür yandan 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren işverenler işçileri kısmen ya da tamamen ücretsiz izne gönderebiliyor. Salgın döneminde uygulanan bu tip ücretsiz izin için işverenin işçiden onay alması gerekmiyor. Öte Yandan işçi böyle ücretsiz izne gönderilmiş olmak sebebiyle işyerinden tazminatını alarak da ayrılamıyor. Bu düzenleme halen devam ettiği için tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında olmayan, muafiyet kapsamında olsa bile talep azlığı sebebiyle işyerinde çalışmasına gerek duyulmayan işçilerin işveren tarafından ücretsiz izne gönderilmesi mümkün.

Desteğin kapsamı
İşverenin işçilerini ücretsiz izne göndermesinde herhangi bir kısıtlamaya tabi olması söz konusu değil. Dolayısıyla işveren tüm işçilerini ücretsiz izne gönderebilir. Fakat ücretsiz izindeki işçilere nakdi ücret desteği ödenebilmesi için bazı koşullar var. Bu koşulları şöyle özetlemek mümkün:

Öbür yandan ücretsiz izne çıkartılan işçiye nakdi ücret desteği ödenebilmesi için işçinin SGK’ya belirli belge türleri ile bildirilmiş olması gerekiyor. Örneğin Türk işverenler tarafından sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülerek çalıştırılan Türk işçileri nakdi ücret desteğinden yararlanamıyorlar. Gene 4447 Sayılı Yasa’un kapsamında olmak koşulunu sağlayamadıkları için part time çalışıp çalışmadığı günler için isteğe bağlı olarak prim ödeyip işsizlik sigortası primi ödemeyenlere de nakdi ücret desteği ödenmiyor.

1-) 4447 sayılı Yasanın kapsamında olmak

2-) 17 Nisan 2020 öncesinde işe alınmış olmak

3-) Kısa çalışma ödeneği almıyor olmak

4-) Emekli aylığı almıyor olmak

Bazı istisnalar var
Nakdi ücret desteği ödenebilmesi yönündeki koşullardan 17 Nisan 2020 öncesi işe alınmış olma koşulunun iki istisnası var.

1-) 1 Aralık 2020 ve ardından işe alınan kişiler eğer Ağustos 2020’de sigortalı değil ve işe alındıkları işyerinde Ocak 2019 ila Nisan 2020 döneminde en az sigortalı bildirilen aydaki sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilmişlerse nakdi ücret desteğinden yararlanabiliyorlar.

2-) NACE Rev.2 Ekonomik Faaliyet Sınıflamasına göre 56 kodunda faaliyet gösteren işyerleri ile 61.90.05, 85.51.03, 93.11.01, 93.12.07, 93.13.01, 93.19.05, 93.21.01, 93.29.02, 93.29.03, 96.02.01, 96.04.01, 96.04.02 yahut 96.04.03 kodlarında faaliyet gösteren işyerlerindeki işçilerden Mart 2021 döneminde bu işyerlerinde çalışmış olanlar nisan ve mayıs aylarında nakdi ücret desteğinden yararlanabiliyorlar.

Dolayısıyla bir önceki İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kapatılan işyerleri olan hamam, sauna, internet kafe, yüzme havuzu, spor salonu gibi işyerleri ile yeme içme sektöründeki işçiler için nakdi ücret desteğinden yararlanmada 17 Nisan 2020 öncesinde işe alınmış olma koşulu esnetilmiş vaziyette. Öte Yandan geçtiğimiz sene yaşama geçirilen ve istihdam taahhüdü bulunan teşvik kapsamında işe alınmış işçilerin de 17 Nisan 2020 öncesi işe alınmış olma koşulu aranmadan nakdi ücret desteğinden yararlanılması mümkün.

Günlük net 50 TL
Nakdi ücret desteğinin tutarı nisan ayı ile beraber günlük net 50 TL’ye yükseltilmişti. Bu çerçevede nisan ayının hepsinde ücretsiz izinde olan bir işçiye net 1500 TL nakdi ücret desteği ödenecek. Öbür yandan mayıs ve haziran ayları için de nakdi ücret desteğinin tutarı günlük net 50 TL olacak ve nakdi ücret desteği ödemelerinden damga vergisi kesilmeyecek.

Ödeme 9 Mayıs’ta
Nakdi ücret desteğinden faydalanacak işçilerin SGK’ya bildiriminin işverenler tarafından sonraki ayın 3’üne kadar yapılması gerekiyor. Bu çerçevede SGK’ya yapılan bildirimler İŞKUR tarafından kontrol ediliyor ve ayın 8’ine kadar süren bu süreç sonunda ayın 9’unda nakdi ücret desteği ödemeleri yapılmaya başlanıyor. Nisan ayına ait nakdi ücret desteği ödemeleri 9 Mayıs itibarıyla sistemde IBAN numarası bulunan işçilerin banka hesaplarına, IBAN’ı bulunmayan işçilere ise PTT kanalıyla ödenecek.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.