adplus-dvertising

Nagehan Alçı’dan ‘Katil Devlet’ Eleştirilerine Yanıt

Nagehan Alçı'nın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 1994'teki uygulamalarına yönelik söylediği 'katil devlet' ifadesi tartışmaları devam ediyor.
Takip et
Nagehan Alçı’dan ‘Katil Devlet’ Eleştirilerine Yanıt
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Habertürk yazarı Alçı söylediği sözlerin üzerine eleştirilerin hedefindeki isim oldu. Bu eleştirilere bugünkü yazısında yanıt veren Nagehan Alçı, “Türkiye’de devlet kavramını Tanrı gibi gören ve dinsel şekilde kutsayan 12 Eylül-28 Şubat tarzı bir zihniyetin tehlikeli yükselişini yaşıyoruz. Vatan kutsaldır ama devlet değil.” ifadelerini kullanarak yanıt verdi.

Yazısında devlet tanımını da yapan Alçı, devletin yurttaşların can ve mal güvenliği ile haklarını ve özgürlüklerini korumak için insanların hizmetinde olan bir aygıt olduğunu belirten gazeteci, devletin ve devlet görevlilerinin kutsal olmadığını ifade etti. Güç ve yetkilerin kısıtlanmadığı taktirde devletin yurttaşlar için bir canavar haline dönüşeceğini de söyleyen Alçı, devlet olgusunun doğasını zalimleşmeye yatkın olduğunu belirtti.

“BU DURUM MHP İÇİN FARKLI MI?”

Erdoğan ve AK Parti’nin, korkunç bir devlet mirasına meydan okuduğu için Türkiye’ye bir umut ışığı olarak doğduğunu söyleyerek “Erdoğan’ın belki yüzlerce kez meydan konuşmalarında ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ dediğini herkes biliyor. İşte Türkiye’nin ihtiyacı olan siyaset felsefesi Erdoğan’ın sıklıkla zikrettiği bu cümlede saklı. AK Parti bu felsefeden uzaklaşırsa kendi mezarını kendi kazar. İnsan varsa devlet vardır. İnsanı ezen bir devlet gayrimeşrudur.” ifadelerini kullanarak, “Peki bu durum Cumhur İttifakı’nın diğer üyesi MHP için farklı mı?” sorusunu yöneltti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.