Nagehan Alçı, başkanlık sistemini savunduğuna pişman oldu!

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, başkanlık sistemiyle alakalı özeleştirilerini sürdürerek, “Başkanlık sisteminin Türkiye’ye yarar sağlayacağını söylemiş ve yanılmış bir gazeteciyim” ifadelerini kullandı.
Takip et
Nagehan Alçı, başkanlık sistemini savunduğuna pişman oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir Hali programına katılan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Türkiye’de mevcut olan başkanlık sistemi yerine geçmişteki parlamenter sistemden farklı bir başkanlık sistemi önerdi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, “Türkiye’de bu kadar sert münakaşalar meydana gelirken şayet sistem değişikliğini 2023’te planlanan seçimlerin sonrasına atma hedefinde olursanız o zaman bu tansiyonu 2023’e kadar taşımak çok zorlaşır” değerlendirmesinde bulundu.

Başkanlık sisteminde yanılmışım

Nagehan Alçı, yazılarında yanlış algılandığını belirtirken, “Ben eskiye dönmek gerektiğini söylemiyorum. Sistemin doğru işlediğini de söylemiyorum. Başkanlık sisteminin Türkiye’ye yarar sağlayacağını söylemiş ve yanılmış bir gazeteciyim. Gerçekten doğru dürüst işleyen dar bölge sistemi üstüne kurulmuş bir tam başkanlık sisteminin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu sistem doğru işlerse parlamenter sistemden çok daha hızlı bir ülkenin yol almasının önünü açabilir ama biz başaramadık. Türkiye’de gerçek manada kuvvetler dengesinin oturduğu bir başkanlık sistemi yaşama geçirilmiş olsa bugün çok farklı bir noktada münakaşaları yapıyor olabilirdik” diyerek sıraladı.

Mevcut güç kullanımı fazla

Mevcut sistemin iktidara sunduğu kuvveti hatırlatan Alçı, güç dengesinin adil dönüşümü için muhalefet ve iktidarın birlikte 2023 seçimi öncesinde sistem değişikliğine gitmesinin mühim olduğunu belirtti.

Alçı açıklamasından devamında ise, “Bu sistem iktidar kuvvetlerine oldukça fazla alan açıyor. Bu alanı şu an iktidar kuvvetleri yeterince kullanıyor değil. Ben kullansınlar demiyorum. Mevcut güç kullanımının fazla olduğunu düşünüyorum ama şunu da söyleyeyim. İsterse bu sistem iktidar sahiplerine mevcut kullandıkları gücün on kat daha fazlasını kullanma şansı sunuyor. Mühim olan Türkiye’deki güç dengesini daha adil bir biçimde dönüştürmek için muhalefetin istediği sistem değişikliğini seçimlerden önce iktidarla beraber yapmaktır, bu muhalefetin ulaşmak istediği hedef açısından da Türkiye’deki ortamı yumuşatmak açısından da daha akılcı. O yüzden iktidar ve muhalefetin yeni bir sistem arayışında bence müzakerelere başlamaları doğru olur.” ifadelerini kullandı.

Nagehan Alçı, Önerdiği sistemin Türkiye’nin eski parlamenter rejimine göre farklarını anlatırken “Benim çizdiğim çerçevedeki sistemde bu başbakanlık modelidir. Siz buna parlamentarizm de diyebilirsiniz ama öyle deyince genelde ben eskiyi işaret ediyormuşum gibi anlaşılıyor. Erklerin dağılımının iyi oturduğu, meclisin kuvvetli olduğu, başbakanlığın kuvvetli olduğu ve eski sistemin aksine cumhurbaşkanının bir vesayet odağı olmadığı, temsil pozisyonunda olduğu ama güçsüz ve yetkisiz olduğu bir modelden bahsediyorum. Bu Şekilde olursa hem meclis iyi işler hem 301’i alan hükümeti kurar. Geçtiğimiz sistemdeki en büyük sorunlardan biri hükümet düşürmenin kolay olmasıydı. Bu bahsettiğim sistemde hükümet, alternatifi kurulana kadar gensoru ile düşürülemez hale geliyor. Diyelim ki kriz çıktı, mevcut iktidar devam edemeyecek hale geldi ama sistem hükümetsiz kalmıyor. Alternatif hükümet kurulana kadar problemli da olsa mevcut hükümet devam ediyor. Bu Şekilde bir sistemde istikrarsızlıktan da bahsedemezsiniz” diyerek anlattı.

Bu sistem 2023’e kadar zor dayanır

Nagehan Alçı, yeni bir sistem için iktidar ve muhalefetin 2023 öncesinde bir araya gelmesi gerektiğini söylerken, “Türkiye’de bu kadar sert münakaşalar meydana gelirken şayet sistem değişikliğini 2023’te planlanan seçimlerin sonrasına atma hedefinde olursanız o zaman bu tansiyonu 2023’e kadar taşımak çok zorlaşır. Türkiye’de ciddi bir kutuplaşma var. Her türlü süreç meydana gelebilir. Yumuşak bir biçimde diyalogdan ayrılmadan iktidar ve muhalefetin temasını sürdürdüğü bir dönüşümdür. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarına uzlaşarak, konuşarak Türkiye için en iyisi konusunda buluşmanın herkes için daha iyi olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.