adplus-dvertising

Nafaka yüzünden öldüresiye dövüldü, şimdi ölüm korkusuyla yaşıyor

Sakarya’da yaşayan Levent Kuvat adlı vatandaş, nafakasının ödenmediği gerekçesiyle boşandığı eşi tarafından ölüm tehditleri aldığını ve eski eşinin erkek kardeşi tarafından darp edildiğini öne sürdü. Olayı yargıya taşıyan Kuvat, “Bir nafaka meselesinden bu kadar işlerin uzaması çok acı. Benim gibi olan ve sesinin duyuramayan birçok insan var erkek olup böyle şiddete, tehdit ve hakaretlere maruz kalan. Bunları hep beraber sesimizi yükseltirsek belki daha iyi yerlere gelebiliriz“ şeklinde konuştu.
Takip et
Nafaka yüzünden öldüresiye dövüldü, şimdi ölüm korkusuyla yaşıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sakarya’da yaşayan 42 yaşındaki Levent Kuvat, 2006 senesinde evlendiği E.D. ile 2017 senesinde boşandı. Bu evliliğinden bir çocuğu olan Kuvat, 2021 senesinde başka bir evlilik yaptı. Boşanma kararından sonra mahkeme Kuvat’a, eski eşine bin 250 lira nafaka ödeme kararı verdi. İddiaya göre, eski eşinin hesaplarında bloke olduğunu söylemesi üstüne Kuvat, mahkemenin verdiği nafaka miktarını elden vermeye başladı. Daha ardından eski eş E.D., nafakanın ödenmediğini ileri sürerek Levent Kuvat hakkında yasal işlem başlattı. E.D.’nin banka hesabında bloke olduğu gerekçesiyle nafakayı elden ödediğini belirterek karara itiraz eden Kuvat ile taraflar arasında husumet başladı. Aralarında bulunan husumet ardından eski eş ve ailesi Kuvat’ı ölüm tehditleri ile hakarete maruz bıraktı. Vaziyeti yeniden yargıya taşıyan Kuvat, 5 Haziran günü eşiyle beraber Kandıra’daki Pembe Kayalar bölgesindeyken eski eşinin erkek kardeşi N.D. ve bir kişi tarafından öldüresiye darp edildi. Darp raporu alan Kuvat, avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Kendisi gibi birçok nafaka mağduru kişinin olduğunu ve ölüm korkusuyla yaşadığını aktaran Kuvat, yetkililerden yardım istedi.

“Eski eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı da suratıma tekme attı”

Boşandığı eşinin erkek kardeşi tarafından darp edildiğini öne süren Levent Kuvat, “2006 senesinde evlendim, 2017 senesinde boşandım ve o seneden bu seneye kadar elden nafaka verdim. Elden nafaka vermemin nedeni de bana banka hesaplarının blokeli ve hesap numarasının olmadığının söylenmesiydi. Bende iyi niyet ismine elden verdim. Daha ardından eski eşim başka hesaplara yatırmamı belirtti ve bende bunu kabul etmedim. Banka hesapları üstünden yatırmaya başlayınca bana, “Bu parayı bana vereceksin, vermek zorundasın” gibi ağza alınmayacak laflara ve tehditlere maruz kaldım. Bunun akabinde işin içinden çıkamayınca kendisi de bana karşı ailesini ve oğlumu kışkırttı. Hatta oğlum bana, “Baba sen benim sayemde yaşıyorsun yoksa dedemler seni öldürecek” şeklinde konuştu. Bu olaylar ardından vaziyeti yargıya taşıdık ve davalarımız devam ediyor. En sonunda 2021 senesinde evlendiğim eşimle beraber Cebeci sahilde otururken eski eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı da suratıma tekme attı ve ben şoke girdim. Ben hareketsiz kaldım bunlarda bunu fırsat bilerek beni gereğinden fazla darp edip burun kırıklarım olmak kaydıyla iki adet ameliyata yol açacak hasar meydana sebep oldular. Şuan bir operasyon geçirdim, 6 ay sonrada bir adet daha olacağım. İlk yapılan ameliyat nefes almamı idare edecek bir ameliyattı” şeklinde konuştu.

“Benim gibi olan ve sesinin duyuramayan birçok insan var”

Kendisi gibi bir çok insanın olduğunu söyleyen Kuvat, “Bir nafaka meselesinden bu kadar işlerin uzaması çok acı. Benim gibi olan ve sesinin duyuramayan birçok insan var erkek olup böyle şiddete, tehdit ve hakaretlere maruz kalan. Bunları hep beraber sesimizi yükseltirsek belki daha iyi yerlere gelebiliriz ve tabi ki bunlar yasa ve kurallar çerçevesinde bizim de bunun için bir uğraşımız var. Bunlar kendi başımıza olmuyor, avukatlarımızla, yasası iyi bilen kişilerle bunları yapmamız gerekir ki haklı haksız yerini bulsun” diyerek konuştu.

“O tehditler yavaş yavaş gerçek olmaya başladı”

Eşiyle nafaka sürecini bilerek evlendiğini ve meydana gelen olay ardından psikolojisinin bozulduğunu aktaran Bilge Kuvat, “Nafaka sürecini bile bile eşimle evlendiğim devamlı hakaret, tehditler ve davalarla böyle evliliğimiz devam ediyordu. Bu sürecin sonunda hakaret ve tehditlerin gerçeğe dönüştüğü 5 Haziran gününde Cebeci sahilde tatil yaparken bir anda sağ taraftan gelip saçını çekip, diğeri de tekmelerle yüzüne, vücuduna defalarca darp edildi. Bundan dolayı eşimim şoka girmesi, kendini savunamaması, etraftaki insanların koşması yani tarif edilecek bir şey değil o anda yaşanılanlar çok kötüydü. Hastane süreci, günlerce evden çıkamamış olması yani 1 ay boyunca evden çıkamadık çünkü o tehditler yavaş yavaş gerçek olmaya başladı ve bunun daha kötü bir olayla neticelenmesinden korkuyoruz. Şuanda devamlı devam eden adli süreçlerimiz vardı ve bunlara bir yenisi daha eklendi. Bu sürecin inşallah hakkaniyetli bir biçimde neticelenmesini bekliyoruz” dedi.

“Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor”

Nafakayla alakalı yeni çözümlerin getirilmesi gerektiğini ve bununla alakalı çalışmaların olduğunu aktaran Avukat Şeyma Baltalıçam, “Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor. Eşi çok mağdur ve 2021 senesinde evlendi. Burada mağdur edilen kişi de esasında bir kadın o da ikinci eş, toplumsal ve sosyolojik olayların önüne geçmek açısından nafakanın daha adaletli bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum bir hukukçu ve kadın olarak. 1 ay, 1 sene, 5 sene evli olanlar 30 sene nafaka alıyor ve nafaka, ödeyenin ömrü kadar ya da nafaka alan kişinin evlilik yapana kadar devam ediyor. Hiçbir borç sonsuz değil nafaka dışında ve hiçbir borcun ön görülen bir hapis cezası yok ama nafakanın hapis cezası var. Bu nedenle nafakanın hakkaniyetli bir biçimde düzenlenmesi gerekiyor. Mağdurlar müvekkilim gibi şiddet gören ya da nafaka yüzünden adli süreçler yaşayan insanlar değil. Bu insanların yaşadıklarını görüp evlilikten uzaklaşan, evlenmek istemeyen ya da nikahsız birliktelik yaşayan oldukça fazla bu da toplumsal ve sosyolojik pek çok problem haline geliyor. Bu nedenle eğer Türk aile yapısı sistemini önemsiyorsak bir an önce nafakayla alakalı adil bir düzenleme gerçekleşmesi gerekiyor ve bu konuda da çalışmalar olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.