Nafaka parasını devlet ödeyecek! Yeni nafaka düzenlemesi yolda…

Nafakaya yeni düzenleme geliyor. Yeni yargı paketi içerisinde süresiz nafaka ile alakalı yeni düzenlemeler bulunuyor. Üstünde çalışılan yeni nafaka sistemine göre, nafaka koca tarafından belli bir müddet ödenecek, süre bittikten sonra ise işi olmayan kadına ödeme devlet tarafından sağlanacak. İşte son dakika nafaka haberinin ayrıntıları…
Takip et
Nafaka parasını devlet ödeyecek! Yeni nafaka düzenlemesi yolda…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi… Son senelerde sıkça gündeme gelen nafaka konusuyla alakalı yeni düzenlemeler yolda. Konuyla alakalı edinilen bilgilere göre, yeni yargı paketinde nafaka ve boşanma konusunda meydana gelen problemlere ilişkin çözümler ve yeni modeller yer alacak. Buna göre, boşanmaların kolaylaştırılması ve nafakaya ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yargı paketi, yeni senenin öncelikli konularından biri olacak.

SÜRESİZ NAFAKAYA SON, ÖDEME DEVLET TARAFINDAN YAPILACAK

Sabah’ın haberine göre çalışmayan kadınlara nafaka süresi bittikten sonra devlet tarafından ödeme yapılması modeli değerlendiriliyor. Böylece toplum vicdanında derin yaralar açan çocukların icra yoluyla tesliminin sona erdirilmesinin sonrasında herkesi olumsuz etkileyen boşanma ve nafaka konusunun da çözülmesi sağlanacak.

Nafaka parasını devlet ödeyecek! Yeni nafaka düzenlemesi yolda…

BAKANLIK VE AK PARTİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Adalet Bakanlığı ve AK Parti uzun süredir boşanmalar ve nafaka konuları üstünde bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmaya göre boşanmadan sonra kadına süresiz nafaka uygulaması kaldırılacak. Bunun yerine kademeli bir ödeme üstünde duruluyor. Evlilik süresi, evlilik süresinin yarısı, belli bir yaştan sonra ise süresiz nafaka ödenmesi gibi çok sayıda alternatif üstünde çalışılıyor.

DEVLET ÜSTLENECEK

Hazırlıklar esnasında üstünde durulan en mühim konu ise nafakanın kesilmesi ve kadının kendini geçindirecek bir gelire sahip olmaması halinde meydana gelecek sıkıntının nasıl ortadan kaldırılacağı oldu. Üstünde tartışılan modele göre, mahkeme kadına belli bir müddet nafaka ödenmesi kararı verecek.

Bu süre sonunda kadının kendini geçindirecek kadar geliri yoksa devreye devlet girecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı fonlar ve kaynaklardan nafaka ödemesine bu noktadan sonra devlet devam edecek. Bu uygulamanın bütçeye büyük yük getireceği için uygulanmasına sıcak bakmayanlar da bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.