Nafaka Konusu Yeni Yargı Paketi ile Yeniden Düzenlenecek

Yeni yargı paketinde nafaka konusunda da düzenleme geliyor. Düzenlemeye göre nafaka davalarında 5 şartın olup olmamasına bakılacak.

Hazırlıkları devam eden yeni yargı paketinde, nafaka için yeni koşullar getirileceği bildirildi. Buna göre, nafaka bağlanırken evlilik süresi, çocuk bulunup bulunmaması, kadının yaşı, gelir durumu ve boşanmada kusuru olup olmadığına bakılacak. İki seneye dek olan evliliklerde yoksulluk nafakasının iki sene, daha uzun zamanlı olanlarda ise evlilik süresi kadar olması düşünülüyor. Kadının geliri bulunmuyorsa nafakanın ömür boyu olması düşünülürken, düzenlemeye şimdilik son biçimi verilmedi.

YOKSULLUK NAFAKASI ORTALAMASI 370 LİRA

Kadın Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği yoksulluk nafakası raporunda ise önemli verilere yer verildi. Mahkemeler tarafından en fazla oranda bağlanan nafaka türü yüzde 69.73 ile çocuklar için verilen iştirak nafakası olduğuna dikkat çekilen raporda, kadınların istediği yoksulluk nafakasının kabul yüzdesinin ise yüzde 48.83 olduğu bildirildi. 11 şehirde nafaka istekli 140 boşanma davasını araştıran vakfın raporuna göre, yoksulluk nafakası ortalaması ise 370 TL. Rapora göre, mahkeme kararına karşın hiç nafaka vermeyenlerin oranı ise yüzde 50.7.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı