adplus-dvertising

Myndos’ta yapılaşma ihtimaline karşı hukuki süreç başlatılıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi şehrin mühim kültür miraslarından biri olan Bodrum Karakaya Mahallesinde bulunan ‘Myndos Antik Şehri’ bölgesinde sit derecesini düşürerek yapılaşmanın önünü açacağı değerlendirilen Koruma Kurulu Kararına karşı hukuki süreç başlatılacağı açıklandı.
Takip et
Myndos’ta yapılaşma ihtimaline karşı hukuki süreç başlatılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Myndos Antik Şehrinin yayılım alanında kalan özel mülkiyete ait bölgelerde jeoradar ve sondaj çalışması yapılması kararına karşı hukuki yollara başvuruyor. Antik şehrin yayılım alanın yapılaşmaya açılabileceği değerlendirilirken, kararın öbür 110 antik kent için de emsal teşkil edebileceği söylendi.

Myndos’ta yapılaşma ihtimaline karşı hukuki süreç başlatılıyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, isimi geçen bölgede herhangi bir çalışma yapılmaması için Koruma Kurulu Kararına ‘karşı oy’ kullandığı açıklanırken, “1. Derece Arkeolojik Sitler bölümünde ‘Bilimsel maksatlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamayacağı’ arkeolojik potansiyelin tespitine yönelik 1. Derece arkeolojik sit alanda sondaj yapılmasına izin veren Kurul Kararı mevzuata aykırıdır” dendi.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alınan jeoradar ve sondaj çalışması kararının risk teşkil ettiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Bu karar Muğla İl genelinde tespiti yapılan 1. Derece Arkeolojik Sit Alanları ve 110 antik kent için ‘emsal’ olabilir. Antik şehirlerin topografyasıyla korunması lazım. Büyükşehir Belediyesi olarak bu karara karşı hukuki süreç başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.