adplus-dvertising

Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi’ye 6 yıl daha hapis

Myanmar’ın devrik lideri Aung San Suu Kyi, yolsuzluk soruşturmasında 6 sene daha hapis cezasına çarptırıldı. Suu Kyi’nin farklı suçlardan aldığı cezaların toplamı 17 seneye yükseldi.
Takip et
Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi’ye 6 yıl daha hapis
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de yapılan askeri darbenin sonrasında cunta yönetimince görevden alınarak tutuklanan Demokrasi için Ulusal Birlik Partisi lideri Aung San Suu Kyi’nin farklı suçlamalarla yargılandığı davada yeni bir gelişme meydana geldi. Şuana kadarki yargı sürecinde 11 sene hapis cezası alan Suu Kyi, cunta mahkemesi tarafından dün yapılan duruşmada annesinin ismini taşıyan bir vakfa bağışlanan paralarla ülkenin başkenti Naypyidaw’da kendisine konut inşa etmek ve aynı vakıf için piyasa fiyatının altında arazi kiralaması yapmak suçlarından 6 sene hapse mahkum edildi.

Hakkında gizlilik kararı verilen duruşmanın sonrasında, daha önce kanun dışı telsiz bulundurmak ile Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etmek suçlarından 4 sene, halkı kışkırtma suçundan 2 sene, yolsuzluk suçundan 5 sene hapis cezası alan Suu Kyi’nin toplam cezası 17 seneye yükselmiş oldu. 10’u aşkın farklı suçlama ile karşı karşıya kalan ve iddiaları “politik bir hamle” olarak niteleyen Suu Kyi’nin bütün suçlamalardan hüküm giymesi halinde 150 senesi aşkın hapse mahkum edilebileceği söyleniyor.

Darbeden bu yana tutuklu

Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat 2021’de darbe yapan cunta, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı. Cunta yönetimi uluslararası kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketin sonrasında başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe karşıtı gösterilerde birçok sivilin yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.