adplus-dvertising

Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi, 3 yıl hapse mahkum edildi

Myanmar’ın devrik lideri Aung San Suu Kyi’nin seçimlerde hile yapma suçlamasıyla 3 sene hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.
Takip et
Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi, 3 yıl hapse mahkum edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de yapılan askeri darbenin sonrasında cunta yönetimince görevden alınarak tutuklanan Demokrasi için Ulusal Birlik Partisi lideri Aung San Suu Kyi’nin farklı suçlamalarla yargılandığı davalardan biri neticelendi. Suu Kyi, ülkenin başkenti Nepido’daki bir askeri mahkemede bugün yapılan duruşmada Kasım 2020’de yapılan genel seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle 3 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Suu Kyi, daha önce ise kanun dışı telsiz bulundurmak ile Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etmek suçlarından 4 sene, halkı kışkırtma suçundan 2 sene, yolsuzluk suçundan 5 sene hapis cezası almıştı. Suu Kyi, son olarak geçen ay annesinin ismini taşıyan bir vakfa bağışlanan paralarla Nepido’da kendisine konut inşa etmek ve aynı vakıf için piyasa fiyatının altında arazi kiralaması yapmak suçlarından 6 sene daha hapse mahkum edilmişti. Son gelişme ile beraber aldığı cezaların toplamı 20 seneye ulaşan Suu Kyi ise hakkındaki bütün iddiaları reddederek, suçlamaları “politik bir hamle” olarak nitelemişti. Suu Kyi’nin bütün suçlamalardan hüküm giymesi halinde 150 senesi aşkın hapse mahkum edilebileceği tahmin ediliyor.

Myanmar’da darbe

Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat 2021’de yönetime el koyan askeri cunta, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı. Cunta yönetimi uluslararası kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketin sonrasında başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe karşıtı gösterilerde birçok sivilin yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımıştı. Darbeden bu yana tutuklu bulunan Suu Kyi’nin yargılandığı dava süreci ise, duruşmaların kapalı kapılar ardında gerçekleşmesi ve sürecin yeterince şeffaf olmaması sebebiyle uluslararası kamuoyunda eleştirilerin hedefi olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.