adplus-dvertising

Myanmar’da silahlar patladı ordu 20 kişiyi öldürdü!

Myanmar'da darbecilere karşı yapılan gösterilere ordu silahlı müdahalede bulundu. Müdahale sonrası en az 20 sivil vatandaş yaşamını yitirdi.
Takip et
Myanmar’da silahlar patladı ordu 20 kişiyi öldürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar ordusunun, askeri darbe ve seçilmiş hükümet mensuplarının gözaltına alınmasına karşı Bago şehrinde gerçekleştirilen protestolara silahlı müdahalesi neticesi en az 20 sivil yaşamını yitirdi.

Myanmar basınında yer verilen haberlere göre, Bago’nun Ma Ga Dit ilçesinde askerler, uyarılara karşın protestolara devam eden göstericilere ateş açtı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre olayda en az 20 sivil öldürüldü. Askerlerin cesetleri ilçedeki bir Budist tapınağına topladığı bildirildi.

Aktivist Keren Khin, “Yerel medya şuana kadar 20 can kaybını doğruladı ancak bölgede irtibat kurduğumuz siviller en az 60 kişinin öldüğünü iddia ediyor. Çatışmaların gece yarısına kadar devam ettiği ve öldürülen sivillerin cesedinin askeri araçlara saklandığına dair duyumlarımız var.” şeklinde konuştu. Khin, ordunun sivillere karşı ağır mühimmat kullandığını söyleyerek, “İlçedeki binlerce vatandaş evlerini terk etti. Bago genelinde de çok sayıda kişinin evini terk etmek üzere olduğu bilgisini aldık.” dedi.

Ölü sayısının gün içinde artabileceğini dile getiren Khin, “Etnik silahlı grupların orduya karşı harekete geçmesi ve protestocuların silahlanması karşısında cunta iyice köşeye sıkıştı. Bu yüzden mümkün olduğunca şiddeti artırarak protestocuları bastırmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

ORDU SÖZCÜSÜ: BİRKAÇ SAAT İÇİNDE 500 KİŞİ ÖLÜRDÜ

Öte yandan Myanmar ordusunun sözcüsü Tuğgeneral Zaw Min Tun, güvenlik kuvvetlerinin protestoculara gerçek mermiyle müdahale etmesini savundu. Basın toplantısında soruları yanıtlayan Tuğgeneral Tun, protestolarda şuana kadar 16 polisin öldürüldüğünü söyleyerek, “Protestolar dış ülkelerden finanse ediliyor. Güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi yerindedir.” şeklinde konuştu. Tun, ordunun protestoculara karşı otomatik silah kullandığı iddialarını yalanlayarak, “Eğer bu şekilde bir şey olsaydı birkaç saat içinde 500 kişi ölürdü.” dedi.

19 KİŞİYE İDAM CEZASI

Darbeyle seçilmiş hükümeti deviren orduya bağlı mahkeme, gözaltında bulunan 19 kişiyi bir askerin ölümünden sorumlu oldukları gerekçesiyle idam cezasına çarptırdı.

Myanmar ordusuna ait Myawaddy televizyonunda yer verilen haberde, gözaltındaki 19 kişinin, 27 Mart’ta Yangon’da bir askerin öldürülmesinden sorumlu olduğu bildirildi. Askeri mahkemenin gözaltındaki 19 kişiye idam cezası verdiği ifade edildi. Askeri yönetim, 1 Şubat darbesinden bu yana ilk kez idam cezası verdi.

ÇOCUK ÖLÜMLERİNİ REDDETTİ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre, darbeden bu yana 46 çocuk güvenlik kuvvetlerinin müdahaleleri esnasında hayatını kaybetti. Bu çocuklardan güvenlik kuvvetlerince öldürülen üçüne ilişkin soruya karşılık Tun, protestocuları çocukları ön saflarda “kullanmakla” suçladı.

Myanmar’da ordu, askeri darbeye ve seçilmiş hükümet mensuplarının gözaltına alınmasına karşı yapılan protesto gösterilerine güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalesi esnasında ölen çocukların sorumluluğunu inkar etti. Protestoculara yönelik müdahaleler esnasında ölen çocukların sorumluluğunu kabul etmeyen Tun, “Bazı yerlerde çocukları ayaklanmalara katılmaları için kışkırtıyorlar. Bu sebeple çocuklar, güvenlik kuvvetleri kalabalığa müdahale ederken vurulabiliyorlar. Çocukları vurmamız için hiçbir sebep yok. Teröristler böyle bizi kötü göstermeye çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Evindeki bir çocuğun vurulmasının “mümkün olmadığını” belirten Tun, bu şekilde bir vaziyetin söz konusu olması halinde konuya ilişkin soruşturma yapılacağını söyledi.

Öte yandan, sosyal medyada yayınlanan videolar, güvenlik kuvvetlerinin evlere ateş açtığını doğruluyor. Ailelerin, askerlerin evlere ateş ettiğine ve ordunun ölüm sebeplerini örtbas etmeye çalıştığına dair iddialar ile ilgili yöneltilen soru karşısında Tun, kendisine kanıt gösterilmesini isteyerek, “Bu Şekilde bir şey olursa, bunun için soruşturma yaparız. Şüpheli görünen videolar olabilir fakat masum insanlara ateş etme niyetimiz yok.” cevabını verdi.

Tun, Myanmar ordu sözcüsü öte yandan eski Dışişleri Bakanı ve fiili lideri Aung San Suu Çii’nin babası, modern Myanmar ordusunu kuran ve o dönem Burma olarak anılan Myanmar’ın 1947’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasında etkin rol oynayan ve suikasta kurban giden Aung San için “Ülkedeki mevcut vaziyeti görseydi ‘Ne kadar da aptalsın kızım.’ derdi.” yorumunu yaptı.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin sonrasında 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir seneliğine olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. Myanmar’da güvenlik kuvvetlerinin protestoculara silahlı müdahalesi neticesi 618 kişi hayatını kaybetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.