Myanmar’da ordu halka ateş açtı! 100 kişi öldü…

1 Şubat’taki askeri darbe sonrası Myanmar’da halk sokaklara inerek, cunta yönetimini protesto etmeye başladı. 6 Şubat’ta başlayan gösterilerde şu ana kadar 126 kişi yaşımını yitirirken, dün (15 Mart 2021) en kanlı gün oldu. Gerçekleştirilen protestolara güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalesi neticesi en az 38 kişi hayatını kaybetti.
Takip et
Myanmar’da ordu halka ateş açtı! 100 kişi öldü…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşundan (AAPP) yapılan açıklamada, dün ülkenin birçok bölgesinde gerçekleştirilen protestolara asker ve polis, gerçek mermi kullanarak müdahalede bulundu.

AAPP’nin bugün sosyal medyada açıkladığı verilere göre bir gün içinde en az 38 protestocu vurularak öldürüldü.

muhabirine konuşan protesto liderlerinden Zay Phyo, Yangon’daki protestoları dağıtmak için en az 500 ordu personelinin konuşlandırıldığını söyleyerek, “Etrafta oldukça az polis vardı, genellikle protestolara askerler müdahale etti” şeklinde konuştu.

Askerlerin silahsız protestocuları dağıtmak için gerilla yöntemi kullandığını aktaran Phyo, “Kalabalıkların bulunduğu yerleri motosikletle çevreleyip insanlara rastgele ateş açtılar. Bu yüzden oldukça fazla can kaybımız var” dedi.

Meydana Gelen can kayıplarının sonrasında dün, 1 Şubat darbesinden bu yana protestolardaki en kanlı gün oldu.

SUU ÇII MAHKEMEYE ÇIKIYOR

Öte yandan darbeden önce gözaltına alınan Myanmar Eski Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii’nin bugün gene askeri mahkemede duruşmaya çıkması bekleniyor.

Gözaltı süresi 2 kez uzatılan Suu Çii’ye askeri mahkeme, “ülkenin ithalat ve ihracat kanunlarını ihlal etme” ve “kamuyu endişeye sevk edecek açıklamalar yapma” suçlamaları yöneltilmişti.

Myanmar’da ordu halka ateş açtı! 100 kişi öldü…

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atmasının ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin sonrasında 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 seneliğine olağanüstü hal ilan etmişti.

Türkiye, darbeyi kınamıştı. Batı ülkelerinden de darbeye yönelik çeşitli tepkiler ve eleştiriler gelmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalelerinde ortalama 80 gösterici yaşamını yitirdi, 1500’ün üstünde kişinin tutukluluğu sürüyor.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.