Myanmar’da Müslüman vekiller işkenceyle öldürüldü!

Myanmar’da askeri darbeyle iktidardan devrilen Ulusal Demokrasi Birliği partisinin 2 Müslüman mensubu Khin Maung Latt ve Shein Win’in askerlerin işkencesine uğrayarak öldürüldüğü iddia edildi. Aile yakınlarından biri Win’in gözaltı boyunca işkenceye maruz bırakıldığını söyleyerek “Cansız bedenini kanlara bürünmüş halde gördük” şeklinde konuştu.
Takip et
Myanmar’da Müslüman vekiller işkenceyle öldürüldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güvenlik kuvvetlerinin geçen hafta gözaltına aldığı NLD mensupları Khin Maung Latt ve Shein Win’in aileleri yaptıkları açıklamada, Latt ve Win’in dün sabah yaşamını kaybettikleri bilgisini aldıklarını belirtti.

Myanmar’da Müslüman vekiller işkenceyle öldürüldü!

VÜCUDUNDAKİ YARALAR İŞKENCE İDDİALARINI GÜÇLENDİRİYOR

Aile yakınlarından biri, Win’in gözaltı boyunca işkenceye maruz bırakıldığını iddia ederek, “Cansız bedenini kanlara bürünmüş halde gördük. Yetkililer ölümüne dair bize bilgi vermedi, ancak vücudundaki yaralar, işkenceye maruz kaldığını gösteriyor” şeklinde konuştu. NLD’nin Müslüman milletvekillerinden Sithu Maung da arkadaşı Latt’ın işkence edilerek öldürüldüğünü öne sürdü.

“ÖLÜMÜNÜN SEBEBİ İŞKENCEDEN BAŞKASI OLAMAZ”

Sosyal medyadan yaptığı açıklamada Maung, “Khin sağlıklı ve kuvvetli biriydi. Ölümünün nedeni işkenceden başkası olamaz” ifadelerini kullandı.

Myanmar’da Müslüman vekiller işkenceyle öldürüldü!

MYANMAR’DA ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin sonrasında 1 Şubat’ta yönetime el koydu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına aldı ve 1 seneliğine olağanüstü hal ilan etti.

EN AZ 60 GÖSTERİCİ YAŞAMINI KAYBETTİ

Türkiye darbeyi kınadı. Batı ülkelerinden çeşitli tepkiler ve eleştiriler geldi. Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başladı. Güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalelerinde en az 60 gösterici yaşımını yitirirken 1500’ün üstünde kişinin tutukluluğu sürüyor.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.