adplus-dvertising

Myanmar’da köylüleri diri diri yaktılar!

Dünya, haftalardır Myanmar’da yakıldığı iddia edilen köylülerle şok oldu. Olaya ait görüntüler sosyal medyada dağıtılırken görgü tanıklarının yeni ifadeleri katliamın boyutlarını anlattı.
Takip et
Myanmar’da köylüleri diri diri yaktılar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Myanmar’dan gelen iddia ile sarsılmış vaziyette.

Ülkenin kuzeybatısındaki Sagaing bölgesinde bulunan Done Taw köyünde meydana gelen kan donduran olaydan yeni bilgiler geldi.

AP’ye konuşan bir köylü katliamın ayrıntılarını anlattı. Yaşananları anlatan ismini açıklamak istemeyen bir yerli köyüne döndüğünde hala yanmakta olan cesetler buldu.

Kendi güvenliği için isimi açıklanmayan köylü bu kişilerin uzuvlarından bağlandığını belirtti.

AP’nin görüştüğü öbür kişiler gibi misilleme korkusuyla adının gizli kalmasını isteyen 19 yaşındaki genç, ‘Çok üzgünüm, yaşanılanlar kabul edilemez’ şeklinde konuştu.

Independent’ta yer verilen habere göre, Myanmar ordusun 7 Aralık günü saat 11:00’de Done Taw’a saldırdı.

Pek çok köylü saldırı esnasında ormana kaçarak yaşamlarını kurtarmayı başardı. Fakat saldırıyı gerçekleştiren 50 asker bazı köylüleri yakalamayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde Done Taw köyünde yaşayan 11 köylünün diri diri yakılarak öldürüldüğü iddia edilmiş, bölgeden görüntüler sosyal medyada yayınlanmıştı.

ÖLENLERİN 5’İ ÇOCUK

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan BM sözcüsü Stephane Dujarric, ’11 kişinin korkunç biçimde öldürüldüğü’ raporlarından derin endişe işittiğini ifade etmiş ve ‘inandırıcı raporların’ öldürülen insanlar arasında beş çocuğun olduğunu gösterdiğinin altını çizmişti.

Myanmar’da köylüleri diri diri yaktılar!

Bu Katliam ordunun 2017’de öldürülen Müslüman Rohingyalar gibi etnik azınlıklara karşı uzun süredir kullandığı uygulamalara dönüşün de sinyalini veriyor.

Gelen haberler ordunun muhalefetin kuvvetli olduğu bölgelerdeki yerleşim yerlerini hedef aldığını gösteriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.