Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde yine ölüm var!

Myanmar’da darbe ve hükümet mensuplarının gözaltına alınmasına karşı gerçekleştirilen protestolara güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalesi neticesi en az 50 kişi öldü.
Takip et
Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde yine ölüm var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar Now internet sitesinin protestoları takip eden aktivistlere dayandırdığı haberine göre, bugün Yangon, Mandalay, Myeik, Wundwin, Meikhtila ve Kyaukpadaung şehirlerinde gerçekleştirilen protestolara müdahale eden Myanmar ordusu kalabalığa ateş açtı.

Çıkan olaylarda en az 50 kişinin öldürüldü.

ÖLÜ SAYISI TESPİT EDİLEMİYOR

muhabirine konuşan aktivist Keren Khin, ölü sayısının gün içinde artabileceğine dikkati çekerek, “Ölen bazı protestocuların cesetleri askerler tarafından götürüldüğü için sahadaki ölü sayısını tam olarak tespit edemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Khin, Myanmar ordusunun şiddetinin protestoların etkisini göstermesinden kaynaklandığını vurguladı.

Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde yine ölüm var!

“SİLAHLI GÜÇLER İÇİN UTANÇ GÜNÜ”

Myanmar’daki protestolarda güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi neticesi yaşamını yitirenlerin sayısı 344’e ulaştı.

Darbe karşıtı milletvekilleri tarafından sivil hükümeti geri getirmek için kurulan Ulusal Meclisi Temsil Komitesi (CRPH) mensuplarından Salai Maung Taing San, katıldığı bir etkinlikte güvenlik kuvvetlerinin protestoculara müdahalesini, “Bugün, silahlı güçler için utanç günüdür.” biçiminde değerlendirdi.

San, bugün Myanmar ordusunun Silahlı Güçler Günü’nü kutladığını anımsatarak, “Bu mühim güne, 300’den fazla sivili öldürmüş bir ordu olarak girdiler.” şeklinde konuştu.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin sonrasında 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir seneliğine olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalelerinde en az 344 gösterici yaşamını yitirdi.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.