Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde ölü sayısı 459’a çıktı

Myanmar’da ordunun yönetime müdahale etmesi sonrası başlayan olaylarda ölü sayası her geçen gün artıyor. Darbe karşıtı yapılan protestolarda ölü sayısı 459'a çıktı!
Takip et
Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde ölü sayısı 459’a çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşunun (AAPP) yayınladığı günlük raporda, son 24 saatte 36 can kaybının daha doğrulandığı söylenerek toplam ölü sayısının en az 459 olduğu söylendi.

Ülkede 2 bin 559 kişinin gözaltında olduğu ve ile ilgili gözaltı kararı bulunan 119 kişinin ise gizlendiği kaydedildi.

Öte yandan Myanmar ordusu ile Karen etnik grubuna ait silahlı grup Karen Ulusal Birliği (KNU) arasında çatışmalar dün de devam etti.

Karen eyaletine bağlı Hpapun bölgesinde Myanmar ordusunun hava saldırıları neticesi ortalama 3 bin sivil, yerleşim alanlarını terk etti.

Dün Mandalay’da Myanmar ordusunun kundakladığı bir binada bulunan 7 kişi yanarak can vermiş, 11 kişi yaralanmıştı.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin sonrasında 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir seneliğine olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalelerinde 450’nin üstünde gösterici yaşamını yitirdi.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.