Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 38 kişi öldü

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde yalnızca bugün 38 kişinin öldüğünü ve şuana kadar 50’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Takip et
Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 38 kişi öldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Burgener, düzenlediği basın toplantısında, darbeden bu yana bugün Myanmar’da ”en kanlı” günün meydana geldiğini söyledi.

”Yalnızca bugün 38 kişi öldü” diyen Burgener, ”Darbeden beri 50’den fazla kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.” ifadesini kullandı.

Burgener, şuana kadar ortalama 1200 kişinin gözaltına alındığını, uluslararası topluma, birlik olma ve Myanmar’daki darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı.

Rusya ve Çin’e darbeye karşı uluslararası toplumla birlik olma çağrısı

Çin ve Rusya’nın, Myanmar’daki darbe ve ardından yaşananların Myanmar’ın iç meselesi olduğu argümanına ilişkin değerlendirmede bulunan Burgener, ”Bu bir iç mesele değil ve bölgedeki istikrarı etkiliyor. Çin ve Rusya’nın bu konuda birlik olunmasının önemini anlamasını umuyorum.” şeklinde konuştu.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, cuma günü Myanmar’daki darbeyi ve darbe sonrası meydana gelen gelişmeleri görüşmek üzere toplanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.