Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 320 kişi öldü!

Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerdeki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Ülke genelinde süren eylemlerde çıkan çatışmalarda, ölenlerin sayısı 320’ye ulaştı.
Takip et
Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 320 kişi öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu’nun (AAPP) protestolara ilişkin hazırladığı günlük raporda, son 24 saatte 34 protestocunun daha yaşamını yitirdiği açıklandı.

YAŞAMINI KAYBEDENLERİN ÇOĞU GENÇLER

Raporda toplam ölü sayısının 320’ye yükseldiği söylenerek, ölenlerden 264’ünün güvenlik kuvvetlerince vurulduğu vurgulandı.

56 kişinin ölüm sebebinin belirlenemediği bildirilen raporda, yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun 18-24 yaş grubundaki gençlerden oluştuğu kaydedildi.

Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 320 kişi öldü!

ORDU KARAKOLU SİLAHLI GRUPLARIN ELİNE GEÇTİ

Myanmar’ın Kachin eyaletinde faaliyet gösteren ve askeri yönetime karşı protestocuları koruyacağını açıklayan Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIA), eyaletteki bir ordu karakolunu ele geçirdi.

Myanmar Now sitesine konuşan KIA Sözcüsü Naw Bu, gece saatlerinde başlayan ve 11 saat süren çatışmaların sonrasında Çin sınırındaki Alaw Buam kasabasında yer verilen ordu karakolu ve askeri üssü ele geçirmeyi başardıklarını açıkladı.

Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 320 kişi öldü!

MYANMAR’DA YAŞANANLAR

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin sonrasında 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir seneliğine olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde 320 kişi öldü!

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik kuvvetlerinin silahlı müdahalelerinde en az 320 gösterici yaşamını yitirdi.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.