Myanmar güzellik kraliçesi “bizi kurtarın” diyerek seslendi!

Güzellik yarışmalarında bir mesaj vermeleri istenen adayların ‘dünya barışı’ demesi bir klişe olsa da 1 Şubat’taki darbenin sonrasında gerçekleştirilen protestolarda 300’e yakın kişinin yaşamını yitirdiği Myanmar’ın güzellik kraliçesi bu konuda ciddi.
Takip et
Myanmar güzellik kraliçesi “bizi kurtarın” diyerek seslendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Miss Universe, Miss World, Miss Supranational ve Miss International ile beraber dünyanın en büyük beş güzellik yarışmasından biri kabul edilen Miss Grand International’da Myanmar’ı temsil eden Han Lay, ülkesindeki darbeden sonra meydana gelen şiddet olaylarının sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

Taç için 64 genç kızın mücadele ettiği organizasyon için Tayland’da olan Han Lay, İngilizce yayın yapan Khaosod English gazetesine verdiği demeçte, “Buradan dünyaya seslenmek istiyorum: Lütfen Myanmar halkını destekleyin. Çok sayıda insan güvenlik kuvvetlerinin açtığı ateş neticesi yaşamını yitirdi… Lütfen bizi kurtarın” diyerek seslendi.

Aynı zamanda Yangon Üniversitesi’nde psikoloji okuyan Han Lay, Instagram hesabında da bazı öğrenci arkadaşlarının gözaltında olduğunu aktardı: “Demokrasilerde fikir dile getirebilmek mühimdir. Seslerimiz duyulmalı. Ama şu anda Myanmar’da özgür değiliz. Bu bir insan hakları ihlali. Öğrencilerimizi serbest bırakın.”

Yarışmanın ulusal kostüm etabında ‘Barış Tanrıçası’ isimli altın renkli bir giysiyle podyumda yürüyen Han Lay, Facebook hesabında da “Myanmar halkı demokrasi mücadelesi için sokaklarda yürüyor. ben de Myanmar’ın bir temsilcisi olarak podyumda savaş ve şiddetin durdurulması mesajıyla yürüyeceğim” ifadelerini kullandı.

Han Lay, organizasyonun resmi kanalındaki röportajında da ülkesinde yaşananlardan bahsederken gözyaşlarını tutamamış, “Devrimi kazanmalıyız” demiş, gözaltındaki lider Aung San Suu Çi’yi ‘en büyük ilham kaynağı’ olarak nitelemişti.

Tacın sahibi cumartesi günü belli olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.