Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Brezilya’da yapılan bir incelemede, ilk olarak ülkede belirlenen ve “P1” olarak isimlendirilen koronavirüs varyantının hali hazırda Covid-19’dan iyileşmiş birçok kişide görüldüğü söylendi.
Takip et
Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Brezilya’da yapılan bir incelemede, ilk olarak ülkede belirlenen ve “P1” olarak isimlendirilen koronavirüs varyantının koronavirüsten iyileşmiş birçok kişide görüldüğü söylendi.

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Euronews’te yer verilen habere göre, uzmanları endişelendiren bir öbür tespit ise laboratuvar deneylerinde P1’in şu anda Brezilya’da uygulanmakta olan Çin aşısının koruyucu etkisini zayıflatabilmesi olasılığı oldu.

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

P1 olarak kodlanan Brezilya varyantı yalnızca büyük kentlerde değil, Amazon eyaletinde yaygın halde bulunuyor.

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Yapılan son değerlendirmelerde de bu varyantın, enfeksiyonu daha önce geçirmiş kişiler arasında yayılabilme olasılığından dolayı yüksek riskli göründüğü ve Covid-19’u atlatan kişinin iyileştikten sonra tekrardan hastalanması olarak tanımlanan “re-enfeksiyon”lar açısından ciddi tedirginliğe yol açtığına değiniliyor.

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Amazon’un Manaus şehrinde yapılan incelemenin neticeleri da P1’in hızlı yükselişinin bir delili. Fakat çalışmalar henüz bilimsel dergilerde yayınlanmadı.

Imperial College London’da incelemenin yönetilmesine yardımcı olan virolog Nuno Faria, “Bulgular Manaus için geçerli, fakat başka yerler için geçerli olup olmadıklarını bilmiyorum” diyor. ‘P1 için endişelenmek ismine neden çok’

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Uzmanlar, P1’in gizemlere karşın ciddiye alınması gereken bir varyant olduğu ile alakalı hem fikir.

Harvard T.H.’de bir epidemiyolog olan William Hanage, “P1 için endişelenmek doğru ve bu veriler bize bunun için neden sunuyor” dedi.

P1 şu anda Brezilya’nın geri kalanına yayılıyor ve 24 ülkede daha görüldü.

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri beş eyalette altı vaka kaydetti; Alaska, Florida, Maryland, Minnesota ve Oklahoma.

Uzmanlar, P1 salgınları ve tekrardan enfeksiyon risklerini azaltmak için, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak mecburiyetinde olduğumuzun gene altını çiziyor.

Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Brezilya’da P1’in izini süren virolog Nuno Faria ve ekibi, Amazon’unda iki milyonluk bir şehir olan Manaus’un varyanttan sert bir biçimde etkilendiğini söyledi.

Nisan sonundaki zirveden sonra ise Manaus, pandeminin en kötüsünü geride bırakmış gibi göründü. Bazı bilim adamları, düşüşün Manaus’un sürü bağışıklığı kazandığı manasına geldiğinini belirtti.

Dr. Faria ve meslektaşları, haziran ve ekim aylarında Manaus kan bankasından alınan örneklerde koronavirüs antikorlarını aradı ve kent sakinlerinin ortalama dörtte üçünün enfekte olduğunu belirledi.

Fakat 2020’nin sonlarına doğru yeni vakalar tekrardan ortaya çıkmaya başladı.

P1’in ilk keşfi Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

Uzmanlar işe ilk olarak bölgede İngiltere’de ortaya çıkan ‘B.1.1.7’ varyantının izini sürerek başladı.

Faria ve meslektaşları bunun için yeni bir genom dizileme çalışması başlattı. Ancak B.1.1.7 Brezilya’nın öbür bölgelerine ulaşırken, Manaus’ta ratlanmadı. Bunun yerine daha önce kimsenin görmediği bir varyant buldular.

Bilim insanları B.1.1.7 yahut B.1.351’i zaten bulmuştu. Faria farklı bir varyanttan dolayı endişeliydi.

Deneyler, bazı mutasyonların varyantların hücreleri daha iyi enfekte etmesini sağlayabileceğini öne sürürken, öbür mutasyonlar, önceki enfeksiyonlardan yahut aşılar tarafından üretilen antikorlardan kurtulmalarına izin verdi.

Bu esnada Dr. Faria ve ekibi neticelerini analiz ederken, Japonya’daki araştırmacılar da benzer bir keşif yapıyordu. 4 Ocak’ta Amazon’a yaptıkları bir geziden evlerine dönen dört turistin koronavirüs testi pozitif çıktı. Genom dizileme, Dr. Faria ve meslektaşlarının Brezilya’da gördükleri aynı mutasyonları işaret etti.

İnsanları tekrardan enfekte edebildiği için P1 yaygın hale geldi Mutasyon koronavirüs Brezilya’da iyileşen hastalara bulaşıyor!

12 Ocak’ta da Faria ve meslektaşları çevrimiçi bir viroloji forumunda P1’in açıklamasını yayınladı.

Daha sonra P.1’in neden bu kadar yaygın olduğunu araştırdılar. İnsanları tekrardan enfekte edebildiği için P.1’in yaygın hale gelmesi de mümkündü.

Normalde, koronavirüsün tekrardan enfeksiyonları nadirdir, çünkü enfeksiyondan sonra vücut tarafından üretilen antikorlar aylarca dayanır. Fakat P.1’in, bu antikorların ona tutunmasını zorlaştıran, hücrelere kaymasına ve yeni enfeksiyonlara neden olmasına izin veren mutasyonlar taşıması söz konusuydu.

Araştırmacılar, aralık ayındaki en eski örneklerinden P.1’i takip ederek bu ihtimalleri test ettiler. Varyant ocak ayı başlarında, numunelerin yüzde 87’sini oluşturuyordu. Şubat ayına kadar hepsine sahipti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.