Mutasyon geçiren koronavirüse D614G ismi verildi! Çok tehlikeli

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs şu ana kadar 8 milyonu aşkın kişiye bulaştı. Damlacıklar yoluyla bulaşan koronavirüs hakkında yapılan son araştırma şoke etti. ABD'li bilim insanları koronavirüsün daha fazla insan hücresine bulaştığını açıkladı. İşte detaylar…

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bir türünde yaşanan belirli bir mutasyonun, virüsün daha çok insan hücresini enfekte etmesine yardım etmiş olabileceği bildirildi.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, ABD’nin Florida eyaletinde Scripps Araştırma Enstitüsü’nde görevli uzmanlar, laboratuvarda yapılan çalışmada “D614G” ismi verilen mutasyonun, Kovid-19’un yüzeyindeki “fonksiyonel sivri uçların” sayısını büyük ölçüde artırdığını gözlemledi.

Mutasyon geçiren koronavirüse D614G ismi verildi! Çok tehlikeli

Çalışma ekibinin lideri virolog Hyeryun Choe, kullandıkları hücre kültür sisteminde D614G mutasyonuna sahip virüslerin, bu mutasyona sahip olmayanlardan daha bulaşıcı olduğunu belirlediklerini söyledi

Virüse “taç” görünümü veren bu sivri uçların, Kovid-19’un insan hücrelerine bağlanmasını sağladığını vurgulayan uzmanlar, D614G mutasyonu sebebiyle virüsün fonksiyonel sivri uçlarının sayısı yahut yoğunluğunun 4 ya da 5 katına çıktığını açıkladı.

Scripps Araştırma Enstitüsü Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü yöneticilerinden Michael Farzan, D614G mutasyonunun öte yandan sivri uçların “bel kemiğine” daha çok esneklik sağladığını, bu esnekliğin, virüsün hücreden hücreye yolculuklarda canlı kalmasına yardım ettiğini ifade etti.

Uzmanlar ayrıca D614G mutasyonunu taşıyan türlerin, kişileri daha çok hasta edip etmediğinin henüz bilinmediğine işaret etti. Dünya çapında viral örneklerin genetik çalışması için havuz niteliği taşıyan GenBank’tan edinilen veriye göre, şubat ayında rastlanmayan bu mutasyon, martta dizilimlerin dörtte birinde, mayısa kadar da yüzde 70’inde belirlendi.

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüste vaka sayısı 7 milyon 960 bini geçti. Yaşamını yitirenlerin sayısı ise 435 bine yükseldi.

İNGİLTERE

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle ölenlerin sayısı 38 artarak 41 bin 736’ya yükseldi. İngiltere’de günlük ölüm sayısı 100’ün altında kalsa da hafta sonları genellikle raporlamada meydana gelen gecikme sebebiyle rakamların tam manasıyla gerçeği yansıtmadığı söyleniyor. İngiltere, Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada da ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü esnada yer alıyor.

İSPANYA’DA SON BİR HAFTADA 25 KİŞİ ÖLDÜ

İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından son bir haftada yaşamlarını kaybedenlerin sayısının 25 olduğunu açıkladı. Kovid-19’dan dolayı 21 Haziran’a kadar olağanüstü halin uygulanacağı İspanya’nın ortalama yüzde 75’i, kademeli normalleşme süreci kapsamında bugünden itibaren son aşamada bulunuyor.

ABD’DE ÖLÜMLER 118 BİNE YAKLAŞTI

ABD, Kovid-19 salgınının merkezi ve en çok can kaybının meydana geldiği ülke olmaya devam ediyor. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 19 bin 687 artarak 2 milyon 162 bin 864’e ulaştı.

İTALYA’DA DÜŞÜŞ

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 26 artarak 34 bin 371’e yükseldi. Kovid-19’dan yaşamını yitirenlerin sayısı, son 24 saatte 26 daha artarak 34 bin 371’e yükseldi. Ölü sayısındaki günlük artış, salgının ilk günleri olan 2 Mart’tan bu yana kaydedilen en düşük sayı oldu. Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüş sürüyor. Dün 209 olan sayı, bugün 207’ye geriledi.

KADEMELİ NORMALE DÖNÜŞTE YENİ AŞAMA

İtalya, Kovid-19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında 10 Mart’ta başlayan sıkı karantina önlemlerini kademeli biçimde gevşetmeyi sürdürüyor.

Başbakan Giuseppe Conte’nin 11 Haziran’da imzaladığı kararnameye göre, bölgesel ve yerel yönetimlerin izni doğrultusunda, bahis salonlarından, sağlıklı hayat merkezi ve kaplıcalara kadar, sinema, tiyatro, konser salonları, sosyal kültür merkezleri ve çocuklar için yaz etüt çalışmalarının yapılabildiği yerler bugünden itibaren tekrardan faaliyete geçti. Ülkede kongre ve fuar merkezleri ise 14 Temmuz’a kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Radio Rai’ye konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Pierpaolo Sileri de “Sonunda tekrar nefes almaya dönüyoruz. Vaziyet daha iyiye gidiyor. Tekrardan açıldıktan sonra dahi virüste ikinci dalga korkusu görünmüyor. Sosyal mesafeden el yıkamaya kadar önlemlere uyulmalı, bununla beraber gözlemlemeye de devam etmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı