Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Trakya’da koronavirüs vaka sayılarında son bir haftada artış meydana gelmesi üstüne Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de koronavirüs önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Vaka sayılarının arttığı Edirne’de bir belde ile Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir apartman karantinaya alındı
Takip et
Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre,Trakya’da koronavirüs vaka sayılarında artış meydana geldi. Bakanlığın 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık koronavirüs vaka sayılarında, Edirne’de vaka sayısı 75.29, Kırklareli’de 71.05, Tekirdağ’da 74.65 olarak belirlendi. Vaka sayısındaki artışta Tekirdağ ve Kırklareli dikkati çekti. Tekirdağ’da geçen hafta vaka sayısı 55.37, Kırklareli’de ise 52.61 olarak açıklanmıştı.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

DHA’da yer verilen habere göre Trakya’da en fazla vaka sayısının görüldüğü Edirne’de tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı. Mutasyonlu virüs görülen Keşan ilçesine bağlı 2 bin 699 nüfuslu Beyendik beldesi kısmi karantina altına alındı. Beldeye giriş ve çıkışlar kontrollü olarak yapılmaya başlandı.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

İpsala ilçesinde ise artış gösteren koronavirüs vakaları sebebiyle vatandaşlar, ev ziyaretleri, taziye ve asker uğurlaması gibi etkinlikler yapmamaları ile alakalı uyarıldı. İlçe merkezi, belde ve köylerde de önlem maksadıyla 1 hafta süreyle halk pazarları kurulmayacağı bildirildi.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Edirne’de koronavirüs salgınının önüne geçilmesi için kalabalık noktalarda hijyen çalışmaları artırıldı. Polis ekipleri de trafiğe kapalı olan ve insan yoğunluğunun meydana geldiği Saraçlar ve Çilingirler caddeleri üstünde denetim yaparak, sık sık anonslarla maske, mesafe ve hijyen uyarısında bulundu.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, şehirde vaka sayısındaki artışın mutantlı virüse bağlı olabileceğini belirtti. Altun, “Edirne’de mutant virüs izolasyonu yapıldı. Dolayısıyla artış, bu mutant virüse de bağlı olabilir. Bunun Sağlık Müdürlüğü tarafından halka duyurulması, izah edilmesi gerekiyor. Kaldı ki Türkiye’de vaka sayısını 100 binlere açıkladıklarına göre, il düzeyinde de bunu daha doğru yorumlayabilmek, neticeleri ile ilgili insanları daha iyi aydınlatabilmek için günlük yapılan test sayılarının, haftalık ortalaması ve pozitif olgu sayısının da bildirilmesi gerekir.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Çünkü bir artış trendi meydana geldi ve bu artış trendi devam edecek gibi. Doğru tedbirlerle bunun azaltılabilmesi açısından, insanları doğru bilgilendirelim, insanlarımız da kurallara uyma ile alakalı herhangi bir tereddüt göstermezlerse fakat bunu bu şekilde çözebiliriz” şeklinde konuştu.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Sürecin uzamasından dolayı, insanların içeride kalmaktan sıkıldığını söyleyen Prof. Dr. Altun, “Süreç çok uzadı, insanlar gerçekten içeride kalmaktan dolayı sıkılmış vaziyette. Herkesin sabır noktası aşılıyor. Ama ben Edirne insanının kurallara uyduğunu düşünüyorum. Bunun yalnızca insanlar, kurallara uymuyor biçiminde atfedilmesi doğru değil. Mutant virüsün orijinal koronavirüse göre bakıldığında 1.5 kat daha çok bulaştırıcılık etkisinin olduğunu bildiğimiz için sahadaki günlük test sayıları, pozitiflik oranları, il bazında ve beraberinde ne kadarında mutant virüsün izole edildiği ile açıklanabilir” diyerek konuştu.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Edirneli Ömür Yangeç, herkesin kendisini koruması gerektiğini söyleyerek, “Kahvelerin açılmaması gerekir. Mesafeyi korumamız gerekir. Millette korku yok, kurallara uymuyorlar. Çarşı kalabalık ve hiçbir kurala uymuyorlar” şeklinde konuştu.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Maske takan sayısının az olduğunu belirten Yasemin Kaykı ise “Çoğu insan maskesiz geziyor. Maske takanlar da maskelerini indiriyorlar. Ben kendim alerjim olduğu halde kullanıyorum. Ama maalesef telefonla konuşurken bile maskelerini indiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Mutant virüs Trakya’yı alarma geçirdi!

Kırklareli’de vaka sayılarının artması üstüne tedbirler de artırıldı. Lüleburgaz ilçesinin Gençlik Mahallesi’nde vaka görülen 1 apartman İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 7 gün süreyle karantina altına alındı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.