Mustafa Şentop: 22 Bin Lira Maaş, Milletvekillerine Yetmiyor

Milletvekillerinin harcamalarının çok yüksek olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Milletvekiline asgari ücret verin, yaşayabilen varsa gelsin yapsın o zaman." ifadelerini kullandı.

Konuk olduğu televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 22 bin liralık milletvekili maaşının yüksek olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt verdi.


Milletvekilleriyle ilgili tabloyu ortaya koyarken yaptıkları harcamaların da göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Şentop, “En yüksek memur maaşı şu anda endeksli olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, onun maaşına endeksli olarak milletvekili maaşı olarak belirleniyor. Burada şunu söyleyeceğim; milletvekili maaşının asgari ücretle ifade ederseniz, o zaman asgari ücretle milletvekili olarak yaşayabilen varsa gelsin yapsın o zaman. Milletvekillerine verilen maaşla kendi illerine gidip geliyor her hafta. Onun dışında yaptıkları çalışmalarda kendi maaşlarından harcıyorlar. Bunun dışında milletvekillerinin gelen, giden misafirlerle ilgili harcamaları kendi cebinden karşıladığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI İLE MECLİS’E GİDENLER VAR”

Milletvekillerinin 22 bin liralık maaşlarını nerelerde harcadıklarına da açıklık getiren Şentop, “Maaş miktarı, şüphesiz kamuda maaş alan memurların maaşına göre hesaplanıyor. Fakat milletvekilinin harcamalarıyla ilgili kimsenin bir hesaplama yaptığı yok. Milletvekilleri mâlum hafta içi Ankara’da, hafta sonu memleketlerine gidiyorlar. Sadece gidiş-gelişle ilgili harcamaları var. Meclis’te milletvekillerini ziyarete gelenler harcamalarını kendi ödemiyorlar. Biliyorum ki birçok arkadaşımız seçmenleri otellerde misafir etme, hastane masraflarını ödeme gibi harcamalar yapıyor. Daha önce aldığı maaşın yarısını alan milletvekili o maaşla geçinirken, milletvekili olduktan sonra geçinemiyor. Araç tahsisi yok. Aracı olmayan milletvekilleri toplu taşıma araçları ile Meclis’e gidip geliyor. Maddi durumu müsait olmayabilir” ifadelerini kullandı.

“BAZI MİLLETVEKİLLERİ KİRADA OTURUYOR”

Bazı milletvekillerinin Ankara’da kirada oturduğuna dikkat çeken Şentop, şöyle devam etti: “Milletvekillerine araç tahsis edilmiyor, lojmanları yok, üç tane personel veriliyor. Milletvekili lojmanları biliyorsunuz satışa çıkarıldı. Milletvekilleri hali vakti yerinde olanların Ankara’da evi vardır, bazıları kiralarda oturuyor. Milletvekilleriyle ilgili tabloyu ortaya koyarken aldığı maaşı, harcamalarını da göz önünde bulundurmak lazım.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı