Mustafa Destici Asgari Ücret Teklifini Açıkladı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını teklif etti.
Mustafa Destici Asgari Ücret Teklifini Açıkladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücretin bütçe artış oranıyla doğru orantılı olması gerektiğini söyleyerek, “2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22.5. Bu hesaplamayla bu sene asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz” şeklinde konuştu.

BBP lideri Destici, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun birinci toplantısını gerçekleştirdiğini hatırlatan Destici, geçen seneye göre bütçedeki artış oranını asıl alarak asgari ücretin belirlenmesinin doğru olacağını belirtti.

Destici, “2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22.5. Dolayısıyla da bu hesaplamayla bu sene asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz. Doğru olanın, hakkaniyetli olanın bu olduğunu ifade ediyoruz ve özellikle gelir dağılımının adaletli bir biçimde dağıtılmasının da bir neticesi olduğunu ifade ediyoruz. Bütçe ne kadar artmışsa tüm kesimlerin aynı oranda istifade etmesi lazım. Asgari ücretlilerin de bundan istifade etmesi lazım” diyerek konuştu.

TERMİK SANTRALLERLE ALAKALI DÜZENLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini de içeren yasa teklifini veto etmesini de haklı ve doğru bulduklarını belirten Destici, santrallere 2013’ten bu yana çevre ve halk sağlığının korunmasına yönelik tedbirler için süre verildiğini ifade etti.

Destici, yeni süre uzatımlarına karşın lüzumlu önlemlerin alınmadığını dile getirerek, “Buna artık bir yerde ‘dur’ demek gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanı da buna ‘dur’ şeklinde konuştu. Biz BBP olarak bu veto kararından memnunuz. Hangi nedenle olursa olsun süre verilmesini doğru bulmuyoruz. Termik santrallerin de böyle çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Gerekli önlemler alınana kadar bu tesislerin çalışmasının durdurulması gerektiğine işaret eden Destici, önlemler noktasında gerekirse devletin de destek verebileceğini belirtti.

‘KULUN KULA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARDA DEVLETİN AF YETKİSİ OLMAMALI’

Kamuoyunda ‘af’ olarak gündeme gelen ceza indirimi ile alakalı da değerlendirmede bulunan Destici, şu şekilde konuştu:

“Kişinin kişiye, ferdin ferde, kulun kula karşı işlediği suçlarda devletin af yetkisi olmamalı. Devlet buralarda bir af yetkisi ya da ceza indirimi yetkisi kullanmamalı. Devlet, kendisine karşı işlenen suçlarda bunu yapabilir ama kişinin kişiye karşı işlediği suçlarda bu olmaz. Bunu doğru bulmuyoruz. Kul hakkıdır. Dolayısıyla biz buna kesinlikle onay vermiyoruz.”

  • asgari ücret
  • bbp
  • mustafa destici
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.