Muş’ta böbrek taşı için şifalı olduğu söylenen su incelenecek!

Muş'un merkeze bağlı Gümüşali köyü mevkiinde yeryüzüne çıkan ve böbrek taşını erittiği ileri sürülen su incelemeye alındı. Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek'in numune aldığı suya attığı çakıl büyüklüğündeki taşlar 2 dakikada eridi. Dölek, vatandaşlara sudan fazla içmemeleri tavsiyesinde bulundu.
Takip et
Muş’ta böbrek taşı için şifalı olduğu söylenen su incelenecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Gümüşali köyünde çıkan suyun böbrek taşına iyi geldiği iddiaları üstüne vatandaşlar suya büyük alaka gösterdi. Başta Muş olmak üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda vatandaş, rahatsızlıklarını gidermek için geldikleri köyden bidonlara doldurdukları suyla evlerine dönüyor. Köyde yeraltından kaynayan suyla alakalı iddialar üstüne Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Mensubu İskender Dölek, çalışma başlattı. Böbrek taşını erittiği ileri sürülen su kaynağını inceleyen Dölek, laboratuvarda incelemek üzere numuneler aldı. Dölek, öte yandan kaynaktan aldığı suyu şeffaf bardaklara doldurarak içerisine çakıl büyüklüğünde taşlar attı. Bazı taşların 1- 2 dakikada eriyerek yok olduğu gözlenirken, bazı taşlarda ise değişiklik olmadığı belirlendi.

‘SUYUN ÇIKTIĞI YERDE KIRMIZI İZLER VAR’

Muş’ta böbrek taşı için şifalı olduğu söylenen su incelenecek!

Sudan alınan numunelerin laboratuvar ortamında analizlerinin yapılmasının sonrasında değerlendirilmesini yapacağını belirten Dölek, vatandaşlardan böbrek taşına iyi geldiği ileri sürülen sudan fazla tüketilmemesini istedi.

Muş’ta böbrek taşı için şifalı olduğu söylenen su incelenecek!

Dölek, “Bize gelen taşları eriten su haberi üstüne suyun muhteviyatı yahut içeriğiyle alakalı araştırmalarda bulunmak üzere su kaynağının yahut suyun çıktığı yer, kaynak kısmına geldik. Bulunduğumuz yer literatürde özellikle Adilcevaz kireç taşı olarak geçen yapı içerisinde tektonik olarak da aktif bir yer. Su muhtemelen yüzey suları fay hattını takip ederek aşağı doğru iniyor. Gene bu yapıyı takip ederek yüzeye çıkıyor. Fiziksel gözlemlerimiz neticesinde içerisinde gaz ve demir bileşikleri vesaire şeyler var. Çünkü etrafta, suyun çıktığı yerde kırmızı izler vardı. Bu demir bileşiklerinde, kirecin içerisinde demirin eritilmesinden de kaynaklanabilir. Analizler yapıldıktan sonra suyun içerisinde yahut muhteviyatıyla ilgili daha kapsamlı bilgilere sahip olabileceğiz” diyerek konuştu.

Muş’ta böbrek taşı için şifalı olduğu söylenen su incelenecek!

İçeriği bilinmeyen suların tüketilmesinin ara sıra sağlığa zararlı olabileceğine dikkat çeken Dölek, “İçeriği bilinmeyen suların şifa bulmak maksadıyla aşırı miktarda tüketilmesi ara sıra sağlığa zararlı olabilir. Çünkü derinlerden gelen bu suların muhtemelen ağır metaller içermesi de söz konusudur. İlk etapta gösterdiği etki, şifalı olacağı düşünülerek oradan da kaynaklanabilir. Ama muhtemelen içerisinde gaz bileşikleri de olan seyrek bir maden suyu olabileceğini düşünüyoruz. Bu analizlerle netleşecektir” şeklinde konuştu.

Muş’ta böbrek taşı için şifalı olduğu söylenen su incelenecek!

Su ile dolu olan bardak içerisinde deney yaparak, taşların parçalandığını gözlemlediklerini aktaran vatandaşlardan Çelebi Kartal ise, “Muş’un Gümüşali köyündeyiz. Taşı parçaladığına inanılan suyun deneyini yapmak üzere geldik. İki adet taş parçasını suyun bulunduğu bardak içerisinde attık. 10 dakika sonra bir taşın parçalara ayrıldığını, diğerinin ise neredeyse kum haline geldiğini gördük” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.