Müsilajlı denize girilir mi, Müsilajlı denizde yüzülür mü?

Marmara Denizi'nde etkili olan müsilaj ile ilgili uzmanlardan arka arkaya açıklamalar geliyor. Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vatandaşlarında aklına Müsilajlı denize gerilir mi? sorusu geldi. Müsilajlı denize girilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar bu tür durumlarda özellikle cilt ve ishal sorunlarının oluşabileceğini vurguladı.
Takip et
Müsilajlı denize girilir mi, Müsilajlı denizde yüzülür mü?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Tabipler Birliği Halk Sağlığı Kolu mensubu Halk Sağlığı uzmanı Dr. Ahmet Soysal, müsilajın olduğu yerlerde denize girmenin doğru olmadığını vurguladı. Dr. Soysal, “Çünkü orada bir kokuşma ve çürüme var. Marmara bir iç deniz ve senelerdir o bölgedeki tüm endüstriyel ve kentsel sıvı atıklar bu denize boşaltılıyor. Bu kadar çok atık boşaltılırsanız ve buraya bir foseptik çukuru muamelesi yaparsanız burada bir kokuşma başlar ve bu kokuşmanın etkisiyle bugünkü tablo ortaya çıkar. Bu bölgede denize girmek doğru bir şey değil. Netice olarak biyolojik açıdan kirli bir ortam. Mikroorganizmalar açısından kirli bir ortam. Cilt hastalıklarına, eğer ağız yoluyla alınırsa da ishalli hastalıklara da yol açar” şeklinde konuştu.

Milliyet’ten Meltem Günay’ın haberine göre meydana gelen vaziyetin halk sağlığı açısından başka etkilerinin de olduğuna dikkat çeken Dr. Soysal şunları dile getirdi: “Denizdeki oksijen doygunluğu düşmesi deniz canlıların boğularak ölmesine neden oluyor. Yani çok kısa bir gelecekte Marmara’da bir balık popülasyonu, bir balıkçılık kalmayacak. Vaziyetin kalıcı olarak giderilmesinin tek bir çözümü var. O da arıtılmadan tek bir damla suyun bile Marmara’ya verilmemesi. Kaynağı kesmek gerekiyor. Gerek belediyeler gerek endüstri gerek sanayi tarafından asla artık bir tek damlanın bile arıtılmadan Marmara’ya verilmemesi gerekiyor.”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu, müsilajın alerjik reaksiyonlara neden olduğuna dair geçmişte çalışmalar olduğunu söyleyerek, “Cilt hastalıkları, alerjik raeaksiyonlar, kaşıntı, döküntü ve kızarıklıklarla karşılaşma potansiyelimiz var. Gene göz iltihaplarına, idrar yolu enfeksiyonlarına ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Tabii ki çok müsilajın olduğu yerde girmek çok güvenli değil” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Saraçoğlu’nun dikkat çektiği bir mühim nokta ise deniz canlıları. Saraçoğlu, şunları anlattı: “Bu bölgede yetişen bazı balıklar var ve bu balıklar da müsilajdan nasibini alıyorlar. Mesela sardalya ve bunu yiyen balıklar gibi. Özellikle hekim arkadaşları uyarmak istiyoruz. Denizden balık tutup yemiş kişilerde, ishalli hastalıklar, zehirlenmeler, mide bulantısı, kusma, bacakta yanma hissi, uyuşma, hissizlik gibi şikayetler olabilir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.