Müsilaj tehlikesi Yunanistan’a da sıçradı!

Türkiye'de Marmara Denizi'nde görünen müsilaj tehlikesinin Yunanistan'da da görülmesi ülkede paniğe sebep oldu. Turistlik olarak bilinen Limni adasını kaplayan Müsilaj için yetkililer araştırma başlatırken artan hava sıcaklıklarına dikkat çekildi.
Takip et
Müsilaj tehlikesi Yunanistan’a da sıçradı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara Denizi’nde meydana gelen ve tüm dünyanın endişeyle izlediği müsilaj problemi Yunanistan‘a ulaştı. Yunanistan’ın turistik beldelerinden Limni Adası açıklarında müsilaj belirlenmesi yetkilileri harekete geçirdi.

ÇOK SAYIDA BİLİM İNSANI GÖNDERİLDİ

Marmara Denizi’nde su altı hayatı tehdit eden müsilaj probleminin 30 plajı bulunan ada etrafında görülmesi üstüne bilim insanları devreye girdi. Reuters haber ajansı, adanın kuzey, doğu ve batı yakalarında müsilaj görüldüğünü yazarken, Yunanistan Çevre Bakanlığı da bölgeye çok sayıda bilim insanını gönderdi ve müsilaj krizini uydular ve dronelar aracılığıyla izlemeye başladı.

“MARMARA İLE BİR BAĞLANTISI YOK”

Yunanistan Çevre Bakanlığı, “Marmara Denizi’nde görülen müsilaj probleminin Limni Adası çevresinde görülenle bağlantısını bulmak için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin Kopernik programı kapsamında kullanılan Sentinel-2 adlı uydulardan ve öte yandan dronelardan elde edilen görüntüleri araştırmaya başladı.

AŞIRI SICAKLAR NEDENİYLE ÇOĞALDIĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Bilim insanları iklim değişikliğinin ve çevre kirliliğinin bu vaziyeti etkilediğini açıklarken adını açıklamayan bir Yunan yetkili, “Müsilaj adanın birçok plajından görülebiliyor. Yerel yetkililer denizden örnek alıp laboratuvara gönderdi ve şu an neticeleri bekliyoruz. Son günlerde meydana gelen aşırı sıcakların pitoplanktonların çoğalmasına sebep olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

“MARMARA DENİZİ’NDE GÖRÜLENLE BİR BAĞLANTISI YOK”

Limni’nin çevreden sorumlu üst düzey yetkilisi Theodosis Dalavitsos ise bu vaziyetin Marmara Denizi’nde görülen müsilajla bir bağlantısı olmadığını belirtti. Dalavitsos, “Bu vaziyet her sene meydana geliyor ve bunun Marmara Denizi’nde yaşananla bir bağlantısını kuramıyoruz. Her sene yüksek sıcaklar ve denizin durgun olması nedeniyle bu vaziyet yaşanabiliyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.