Müsilaj tehlikesi Karadeniz ve Ege’yi tehdit ediyor!

Müsilaj Gemlik-Mudanya sahillerini boydan boya sarmış. Kurşunlu ve Altıntaş sahillerinde vaziyet felaket. Denize dalmaya çalışan fakat başarılı olamayan sahildeki karabataklar ise kayalıkların üstünde durmakla yetiniyor. Marmara’yı kaplayan müsilajın Ege Denizi’ne doğru akmaya başladığı ve Ordu’nun Fatsa sahilinde de ortaya çıktığı görüldü.
Takip et
Müsilaj tehlikesi Karadeniz ve Ege’yi tehdit ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Üniversitesi Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ahsen Yüksek, Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilajın birincil sebebinin küçük balık türlerinin tamamen ortadan kalkması olduğuna dikkat çekerek, “Marmara kıyıları özellikle son iki senedir deniz analarının istilası altında. Besin zincirine ortak balık türleri yok olunca deniz anaları ortama hakim olmaya başlar. İki senedir deniz anasına dikkat çekmeye çalışıyoruz fakat sesimizi duyan olmadı” şeklinde konuştu.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, ani ve şiddetli yağışlarda atık su tesislerinde kontrol problemi meydana geldiğini ve atıkların olduğu gibi denize verilmek mecburiyetinde kalındığını söyleyen Doç. Dr. Yüksek, “Kocaeli Körfez içinde beş arıtma sistemi var. Körfez’de hiç müsilaj salyası oluşmadı. Bunun sebebi balıkçılığa yasak bölge olmasından kaynaklanıyor. Balıkçılığı iyi yönetemezseniz sistem iflas eder. Marmara’da besin piramidi bozuldu. Tarımda kullanılan kimyasallar, dereden, yağmur kanallarından Marmara’ya taşınıyor. Susurluk nehri en yoğun kirletici kaynaklar arasında. Planktonlar üstünden beslenen hamsi, sardalya, çaça, istavrit, sardalyayı rahat bırakmadıktan sonra Marmara düzelmez. Gırgır teknelerinin Marmara Denizi’ne girmemesi gerek” ifadeleri kullandı.

YAPILAR TETİKLİYOR

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. İzzet Öztürk ise müsilaja neden olan planktonların oluşmasında Karadeniz’den Marmara Denizi’ne akan suyun etkisine dikkat çekerek şu tespitleri sıraladı:

“Tuna, Dinyeper nehirlerinden Karadeniz’e boşalan atıklar, Boğaz’dan Marmara’ya taşınıyor. Söz konusu büyük nehirlerin taşıdıkları atık yükünün yüzde 70’i Boğaz’dan Marmara’ya boşalıyor. Marmara’yı kurtarmak istiyorsanız, Kırım-Sinop hattından Romanya kıyılarına kadar olan alanı da temiz tutmak zorundasınız. Son zamanda ortaya çıkan tabloda pandemi şartlarının da rolü olduğunu düşünüyorum. İşletim ve denetim manasında aksaklıklar meydana geldiğini görüyoruz. Karadeniz’de Marmara’ya oranla daha fazla plankton olsa da müsilaj problemi yaşanmıyor. Karadeniz’deki planktonlar üst organizmalar tarafından tüketiliyor. Doğal denge korunduğu için müsilaj görülmüyor. Özellikle planktonla beslenen üst popülasyonun yok olmaya başlaması bu vahim tabloyu ortaya çıkartıyor.İstanbul’un Anadolu yakası kıyı bandında birçok yapı mevcut. Mendirek, dalgakıran ve benzeri yapılar su sirkilasyonunu önlüyor. Azot ve fosfor yoğun olunca özellikle Anadolu kıyıları müsilaj için havuz haline geliyor. Kıyı dolguları, mendirek, dalgakıran, yat limanları gibi eklemlenmiş yapılar planktonların büyümesi için ideal ortamı hazırlamış oluyor.”

‘DÜZELME OLABİLİR’

Öztürk, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bir de geçmişte yapılan yanlışlar var. Haliç ve Kurbağalıdere’nin balçığı Marmara’ya boşaltıldı. Bu iki bölgede çıkartılan balçık denizde öte yandan gübre işlevi gördü. Marmara kıyılarına akan dereler temiz değil. Vaziyet ne kadar vahim olursa olsun düzelme olabilir. Marmara’nın üst tabakası 4-6 ay aralıklarla temizleniyor. Alt tabaka ise 12 aylık sürede kendi kendini yeniliyor. Marmara dinamik bir su geçiş alanı. Kirleticileri azaltırsak toparlanma çok kısa zamanda gerçekleşir. Sanayi tesislerinin sıkı biçimde denetlenerek ön arıtma yapmaları sağlanmalı.”

BESİN ZİNCİRİ

Marmara Denizi besin zincirinin en altında besleyici tuzlarla ortaya çıkan fitoplanktonlar bulunuyor. Fitoplanktonların üstünde ise mikroskobik denen hayvansal planktonlar yer alıyor. Bu canlılar bitkisel planktonlarla besleniyorlar. Marmara Denizi besin zincirinin en altında besleyici tuzlarla ortaya çıkan fitoplanktonlar bulunuyor. Fitoplanktonların üstünde ise mikroskobik denen hayvansal planktonlar yer alıyor. Bu canlılar bitkisel planktonlarla besleniyorlar.

TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ BUGÜN BAŞLIYOR Müsilaj tehlikesi Karadeniz ve Ege’yi tehdit ediyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, müsilajdan kaynaklanan kirliliğin temizlenmesi için hazırlanan “Marmara Denizi Eylem Planı”nın uygulanması konusunda alakalı bakanlık, valilik ve belediyelere genelge gönderildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliği “Marmara Hepimizin” sloganıyla yürütülecek.

Seferberlik, Bakan Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı ile İstanbul’da Caddebostan Sahili’nden bugün saat 14.00’te başlatılacak. Temizlik çalışmaları, İstanbul’da Pendik, Kocaeli’de Karamürsel, Bursa’da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da da eş zamanlı yürütülecek. – ANKARA Milliyet

Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj takibinde Bursa’dayız. Buradaki salyalar, Gemlik-Mudanya sahillerini boydan boya sarmış. İki ilçe arasındaki sahillerden bakıldığında müsilajın güzergahını görebiliyorsunuz. İlçelerin merkezlerinde müsilajların yalnızca küçük küçük parçaları kalırken, Kurşunlu ve Altıntaş Sahilleri’nin vaziyeti felaketi andırıyor. Sahile gelenler denize giremeden dönüyor. Sahildeki karabataklar ise kayalıkların üstünde durmakla yetiniyor. Müsilaja karşın denize birkaç defa dalmaya çalışan karabatakların bu hamleleri ise boşta kaldı.

Marmara Denizi sahillerini çepeçevre saran müsilaj tehdidi, İstanbul dışında Yalova ve Bursa’da da çok net bir biçimde görülebiliyor.

Milliyet’ten Cihat Aslan da bölgedeki izlenimlerini bu şekilde aktardı:

Yalova’nın Armutlu İlçesi’nden çıktığımızda Gemlik’e doğru Küçükkumla Sahili’nin açıklarında denizin üstünü kaplayan salya ile karşılaştık. Rüzgarın etkisiyle sahilden uzaklaşan müsilaj, bölgedeki balıkçılara ve kent sakinlerine rahat bir nefes aldırdı. Geçtiğimiz hafta Balıkçı Barınakları’ndan sahile, oradan da Mudanya’ya kadar saran müsilajın etkisi rüzgarla dağılmaya başladı.

Müsilaj tehlikesi Karadeniz ve Ege’yi tehdit ediyor!

Gemlik Balıkçı Barınağı’nda teknesiyle bir haftadır balığa çıkamadığını söyleyen Abdullah Yılmaz, “Hala bazı belli bölgelerde salya var. Ama rüzgar batıdan esince, dağıldı. Hala müsilaj var. Barınağı terkedene kadar motorları çalıştırmıyoruz. Kürekle çıkıyoruz” şeklinde konuştu. Gemlik Sahili’nde işletmesi olan vatandaşların da sıkıntısı aynı. Esnafın çoğu müsilaj yüzünden işletmelerinin tam kapasitede çalışamadığını belirtiyor. Kafelere yakın yerlerde hala müsilaj küçük parçalar halinde duruyor.

‘DENİZ BU ŞEKILDE OLMAZ Kİ’

Gemlik’in tatil beldelerinden Kurşunlu’da ise vaziyet içler acısı. Sahilin 200 metre kıyı şeridi ve karadan en az 5 metre ilerisi sarıya dönmüş vaziyette. Katı halde duran müsilaj, denizden sahile doğru katı atık gibi salya bırakıp geri dönüyor. Hem koku, hem de büyük görüntü kirliliği yaşatan müsilaj 2-3 gün önce sahile yakın olmayan açık denizdeydi.

Rüzgarla beraber Kurşunlu Sahili’ne gelen müsilaj gören yazlıkçılar da şok geçirdi. Mehmet EfeBölgede yazlığı olan vatandaşlar, “Sahilde artık yüzülmez. Yazlığımız var haftasonu için buraya geldik ama denizi görünce geri döneceğiz” diyor. Kurşunlu Sahili’ne eşi ile beraber kahvaltı yapmaya gelen Murat K., “Geldik ama görüntüden dolayı pişmanız. Daha önce burayı bu halde görmedik” şeklinde konuştu.

Kurşunlu Sahili’ne annesi ile gelen 4 yaşındaki Mehmet Efe’nin, “Deniz neden bu şekilde anne, ben daha önce bu şekilde deniz görmedim” demesi felaketi en iyi biçimde anlatıyor.

BOT DENİZE ÇIKMADI

İki kızı ve eşiyle Kurşunlu’ya hava almaya gelen Mustafa Yavaş ise, “Günübirlik kızlarımızla hava almak için buraya geldik. İnanılmaz kötü kokuyor. Her yıl aşağı yukarı haftasonu geldiğimiz bir yer burası. Doğa tepki veriyor” diyerek konuştu.

Kurşunlu’da yazlığı olan Mustafa Yavaş, sahile getirdiği botu ile önce denize açılmaya çalıştı. Fakat müsilaj yüzünden bot bir türlü suya girmedi. Kürekle çabalayan Yavaş, başaramayınca botunu sudan geri çıkardı.

7 yaşından beridir Kurşunlu’da olduğunu ama hiç bu şekilde bir manzarayla karşılaşmadığını aktaran Yavaş, “Botumla normal zamanlarda motorumu çalıştırarak denize çıkardım. Ama şuanda kürekle salyanın içinden geçiyorum ki, filtreye salya kaçmasın. Buraya nazaran daha temiz bir yer bulunca motoru çalıştıracağım” dedi.

DENİZE DALAMAYAN KARABATAKLAR Müsilaj tehlikesi Karadeniz ve Ege’yi tehdit ediyor!

Kurşunlu’dan çıkarak Mudanya’ya doğru yol aldığımızda Gemlik ve Mudanya arasında kalan Altıntaş Bölgesi’nin vaziyetini görünce Marmara Denizi’nin halini düşünemez olduk. Marmara Denizi’nin nasıl öldüğünü Altıntaş Bölgesi’nde havadan drone ile çektiğimiz fotoğraflarda gördük.

Kurşunlu’dan çıkarak Mudanya’ya doğru yol aldığımızda Gemlik ve Mudanya arasında kalan Altıntaş Bölgesi’nin vaziyetini görünce Marmara Denizi’nin halini düşünemez olduk. Marmara Denizi’nin nasıl öldüğünü Altıntaş Bölgesi’nde havadan drone ile çektiğimiz fotoğraflarda gördük.

DERELERDEKİ KİRLİLİĞİN MÜSİLAJA ETKİSİ

Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Sevim Yürüten, müsilajla alakalı “Maalesef Bursa’da kötü görüntülerle karşı karşıya kaldık. Hem yüzeyde, hem de deniz dibindeki müsilajın yoğun etkilerini gözlemledik.

Bursa sanayi, tarım ve yerleşim alanları bakımından Marmara’da da mühim konumda. Dereler ciddi kirlilik yükünü denize taşıyor. Nilüfer Çayı’nın hali içler acısı. Tarımda kullanılan gübre ve zirai ilaçların içerisindeki azot ve fosfordan dolayı kullanımına bağlı kirletici yükü de var. Bunların da müsilaja etkisi var” şeklinde konuştu.

MÜSİLAJ YELKENCİLERİ DE VURDU!

İstanbul kıyılarına kabus gibi çöken deniz salyası (Müsilaj) yelken sporu yapanları da vurdu. Caddebostan’da bulunan Balıkadamlar Kulübü mensupları, müsilaj yüzünden idman yapmakta zorluk çekti. Yetişkin üyeler teknelerle müsilajın olmadığı açık denize giderek burada idman yaparken çocuk yelkencilerin antrenmanları iptal edildi. Müsilaj bitene kadar da bu antrenmanların yapılmayacağı söylendi. Kanocular ise deniz salyasıyla kaplı sahil şeridinde kürek çekti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.