adplus-dvertising

MÜSİAD, dolar kuru karşısında tedbirli olunmasını istedi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneğince (MÜSİAD), son zamanda Türkiye’nin karşılaştığı vaziyetin ekonomik verilerle örtüşmediği vurgulanarak, “MÜSİAD olarak, gerek iş dünyası temsilcilerinin gerekse vatandaşlarımızın, piyasada reel bir karşılığı olmayan bu tür aşırı değişiklikler karşısında olabildiğince tedbirli hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.
Takip et
MÜSİAD, dolar kuru karşısında tedbirli olunmasını istedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

MÜSİAD’ın sosyal medya hesabından, son zamanda ekonomide meydana gelen gelişmelere ve kurda meydana gelen hareketliliğe ilişkin paylaşım yapıldı.

Paylaşımda, “Son dönemde meydana gelen ekonomik gelişmelere baktığımızda; ihracat rakamlarında rekorlara imza atılan ve pandemi süreci fırsatlarını en iyi biçimde değerlendiren ülkemizin karşılaştığı bu vaziyet, ekonomik verilerle örtüşmemektedir. Spekülatif ataklara maruz kalan Türkiye ekonomisinin bu hassas süreci, dün olduğu gibi bugün de bertaraf edeceğine olan inancımız tamdır.” dendi.

“GÜVEN VEREN SÖYLEMLERİMİZİ ARTIRMAKTAN YANAYIZ”

MÜSİAD’ın paylaşımında, “Imalat odaklı çalışmalarımızın meyvelerini her alanda gördüğümüz bu dönemde, güven veren söylemlerimizi artırmaktan yanayız. MÜSİAD olarak, gerek iş dünyası temsilcilerinin gerekse vatandaşlarımızın, piyasada reel bir karşılığı olmayan bu tür aşırı değişiklikler karşısında olabildiğince tedbirli hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Zira kurda gözlenen bu artışlar, hem imalat maliyetleri yoluyla sanayicilerimizi hem de tüketicilerimizi oldukça olumsuz etkilemekte, gün sonunda hiçbir kazananı olmayan bir tabloya sürüklemektedir. Nitekim kur seviyesinin bu denli dalgalanması, hem üretici hem de tüketici fiyatlarını yukarı yönde baskılamakta ve böylece dövizin nominal getirisini eriterek yatırımcısını da risk altına sokmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Piyasaya sağduyulu hareket etme çağrısında bulunulan paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“Özetle, herkesin kazanacağı bir tabloya ulaşabilmek ismine piyasalara aklıselim hareket etme çağrısında bulunuyor ve negatif algılara karşı direncimizi daha da kuvvetlendirmemiz gerektiğini yineliyoruz. İş dünyamızı temsilen bizler, içinde bulunduğumuz bu hassas süreçte üyelerimiz ile el ele, devletimiz ve milletimizin refahı için fedakarlıkla mücadelemizi sürdürecek, imalat ve yatırım zincirini en sağlıklı biçimde desteklemek için gayretle çalışmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.