adplus-dvertising

Mukteda Sadr’dan destekçilerine 20 Ağustos’ta protesto çağrısı

Irak’ta destekçileri ortalama 3 haftadır başkent Bağdat’taki korunaklı Yeşil Bölge’de yer verilen Irak meclisini işgal eden Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr, destekçilerine 20 Ağustos’ta “eşsiz ve kalabalık” protesto çağrısında bulundu.
Takip et
Mukteda Sadr’dan destekçilerine 20 Ağustos’ta protesto çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sadr Grubu’nun destekçilerinin Irak’ın başkenti Bağdat’taki hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’de yer verilen Irak meclisindeki işgali 30 Temmuz’dan bu yana sürerken, Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr, destekçilerine 20 Ağustos’ta “eşsiz ve kalabalık” protesto çağrısında bulundu. Sadr’a yakınlığıyla bilinen ve Sadr Bakanı sıfatını kullanan Salih Muhammed el-Iraki sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Sadr destekçilerini başkent Bağdat’ta daha önce benzeri görülmemiş bir protesto gösterisine davet etti. Sadr ile yaptığı uzun görüşmenin sonrasında, bir sonraki protestonun sayı açısından eşsiz ve barışçıl olmasına dair karar alındığını söyleyen el-Iraki, protestonun 20 Ağustos’ta yerel saatle 17.00’de Tahrir Meydanı’ndan başlayacağını ve Yeşil Bölge’deki Kutlama Meydanı’na doğru ilerleyeceğini açıkladı.

Sadr daha önce yaptığı açıklamada, bütün Iraklıları yolsuzluk, milisler ve iktidarı bırakmayan siyasi partilere karşı Bağdat merkezindeki Tahrir Meydanı’nda “Milyonluk Barışçıl” protesto gösterisine çağırmıştı.

Koordinasyon Grubu, Yeşil Bölge yakınlarında oturma eylemi başlatmıştı

Sadr Grubu dışındaki tüm Şii tarafların çatısı altında toplandığı Koordinasyon Grubu, Irak meclis binasında ortalama 3 haftadır oturma eylemi düzenleyen Sadr Grubu’na karşı başlattıkları “Halk devleti koruyor” protestoları çerçevesinde yayınladıkları bildiride başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge yakınlarında oturma eylemi başlattıklarını duyurmuştu. Koordinasyon Grubu’nun bildirisinin sonrasında bölgede toplanan göstericiler Yeşil Bölge’ye giden yollar etrafında çadır kurmaya başlamıştı.

Sadr destekçileri meclisi basmıştı

Sadr yanlıları, eski Başbakan Nuri Maliki’nin de içinde bulunduğu İran destekli Koordinasyon Grubu’nun Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz etmiş, yüzlerce Sadr Grubu destekçisi ilk olarak 27 Temmuz’da Yeşil Bölge’ye girerek meclis binasını basmıştı. Sonrasında Sadr destekçileri tekrardan toplanmış ve 30 Temmuz’da meclis binasını basarak işgal etmişti. Sadr destekçilerinin parlamento binasındaki işgali devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.