Muharrem Orucu Ne Zaman Bitiyor?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Muharrem ayından ve orucundan çokça bahsetmiş ve faziletlerini anlatmıştır. Yas orucu olması sebebiyle zevk ve sefadan uzak 12 günlük matem orucu Peygamber torunlarının Kerbela Çölü’nde şehit edilmesi sebebiyle tutuluyor.

Hz. Muhammed’in torunları Hz. Hüseyin ve ailesinin şehit edildiği Kerbela Çölü’nde, Peygamber torunları katledilmiş ve aşağılanmıştı. Peygamber torunlarının yaşadığı bu katliam günümüzde Müslümanlar tarafından anılmakta ve yas orucu tutulmakta.

31 Ağustos tarihinde başlayan Muharrem Orucu, Diyanet’in, dini günler takviminde Kurban Bayramı’ndan sonra gelen en önemli gün olan Aşure Günü’yle son bulmaktadır. Diyanet’in de açıkladığı üzere Muharrem Orucu’nıun ilk veya son 3 gününü tutmak büyük sevaptır.

MUHARREM AYI, EN HAYIRLI AYLARDAN

Hz. Muhammed’in de hadislerinden anlaşılacağı üzere Allah’ın ayı olan Muharrem Ayı, duaların kabul olduğu ve sonunda berekete kavuşulan Aşure Günü’nün habercisidir.

Muharrem ayı 12 İmam’ın anıldığı, Cem evlerinde ve Camilerde şehit olan peygamber torunlarına bol bol duanın edildiği matem ayı olarak biliniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı