Muhammed Mursi yaşamını yitirdi

Mısır Mursi’nin ölüm haberi ile sarsıldı. Son yıllarda yaşadığı ağır koşulları daha fazla kaldıramayan Mursi, mahkemede kalp krizi geçirdi.

Mısır’ın seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, casuslukla suçlandığı duruşmada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.  2012 yılında kazandığı seçimle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 03.07.2013 tarihinde yapılan darbe ile yönetimden alınmıştı. 5 yıldır tek kişilik bir hücrede tutulan Eski Devlet Başkanı, çıkarıldığı duruşmada baygınlık geçirdi ve hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybeden Mursi hakkında, “Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

NELER OLMUŞTU?

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 25.5 oy alan ve ikinci tura kalan Mursi, ikinci turda yüzde 51.73 oy alarak Mısır’ın 5. Cumhurbaşkanı oldu. 03.07.2013 tarihinde yapılan büyük sokak gösterileri sonucunda Mısır ordusunun askeri bir darbe ile yönetimi ele geçirmesi, Muhammed Mursi’nin görevinden uzaklaştırılmasına neden oldu. Mursi darbeyi kabul etmemiş ve yandaşlarına direnmelerini söylemişti. 16.05.2015 günü mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılan Mursi, 16.06.2015 günü hakkında açılan casusluk davasında da müebbet hapse mahkum edilmişti. Cezaevi baskınları davasında ise idam kararı onanmıştı.

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

Muhammed Mursi, 08.08.1951 yılında Mısır’ın Şarkiye ilinde dünyaya geldi. Beş kardeşin en büyüğü olan Mursi’nin babası ise çiftçilik yapıyordu. Kahire Üniversitesi’nden Mühendislik lisansını alan Mursi, doktorasını ise Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlamıştı. Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapan Mursi, daha sonra ülkesinde eğitimci olmak için Mısır’daki Zagazig Üniversitesi’ne katıldı. Siyasi açıdan kendini yakın hissettiği Müslüman Kardeşler hareketiyle birlikte siyasete atılan Mursi, 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekilliği yaptı. 30.04.2011 tarihinde Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Özgürlük ve Adalet Partisi’nin başkanı seçilmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı