Muhammed Ali Es-Sabuni Hoca öldü!

Suriye İslam Alimleri Birliği eski başkanı alim ve müfessir Muhammed Ali Es-Sabuni, Yalova’daki evinde vefat etti.
Takip et
Muhammed Ali Es-Sabuni Hoca öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

7 ciltlik Safvetü’t Tefasir’in (Tefsirlerin Özü) yazarı Suriyeli alim ve müfessir, Suriye İslam Alimleri Birliği eski başkanı Muhammed Ali es-Sâbûnî (91) Yolava’daki evinde vefat etti. Ahkam Tefsiri ve Et Tıbyan Tercümesi gibi 50’nin üzerinde eser yazan Muhammed Ali Es-Sabuni, hadis ve fıkıh ilimleri üstüne yaptığı çalışmalarla tüm dünyada adını duyurmuştu.

Muhammed Ali Es-Sabuni, bir süredir hayatını yazları Mekke’de, kışları Yalova Gökçedere beldesindeki evinde sürdürüyordu.

EZHER’DEN ‘EL-ALİMİYYE’ DİPLOMASI ALDI

Din Alimi, Yazar Muhammed Ali Es-Sabuni, 1 Ocak 1930 senesinde Halep, Suriye’de dünyaya geldi. 1952 senesinde Ezher Üniversitesi, eş-Şeri’a fakültesini bitirdi. Daha sonra Şeri kada (yargı) bölümündeki tahassus eğitimini de tamamlayarak 1954 senesinde Ezher’den mezun oldu.

Ezher’in talebelerine verdiği en yüksek diploma kabul edilen ‘el-Alimiyye’ diplomasını almaya hak kazanan Muhammed Ali Es-Sabuni, sonrasında ülkesi Suriye’ye dönerek sekiz sene sürecek olan tedris faaliyetlerinde bulundu. Sonradan Suudi Arabistan’a göç ederek, burada Mekke-i Mükerreme Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve eş-Şeria fakültesinde dersler verdi.

Buradaki tedris hizmeti ortalama yirmi sekiz sene devam etti, bu uzun süre boyunca üniversite hocaları yetiştirdi ve Ümmü’l-Kura Üniversitesinde birçok klasik eserin tahkikini yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.