adplus-dvertising

Muhalefetin 6 masası üçüncü kez kuruldu!

Son dakika haberi: 6 muhalefet lideri üçüncü defa toplandı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisinin genel başkanları Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının sonrasında yapılan açıklamada “Uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin hepsini kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday tespit edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.
Takip et
Muhalefetin 6 masası üçüncü kez kuruldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi: En son 27 Mart’ta bir araya gelen 6 muhalefet partisinin liderleri, bu kez Demokrat Parti Genel Merkezi’nde tekrardan bir araya geldi. Liderler iftar yemeğinin sonrasında toplantıya geçti. 6 liderin 20.25’te başlayan toplantısı gece saatlerinde son buldu.

Muhalefetin 6 masası üçüncü kez kuruldu!

ORTAK AÇIKLAMA GELDİ

Toplantının sonrasında 6 siyasi parti genel başkanının ortak açıklaması paylaşıldı. Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusuna vurgu yapıldı.

Muhalefetin 6 masası üçüncü kez kuruldu!

Liderlerin imzasını taşıyan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Milli Egemenliğimizin kaynağı Gazi Meclisimizin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1920’de açılışının 102. yıldönümünden bir gün sonra bir araya gelen altı siyasi partinin liderler olarak, TBMM’ye tekrardan itibar kazandıracak ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ konusundaki kararlılığımızı bir defa daha teyit ediyoruz.

Bu bağlamda, iktidarın yeni seçim kanunu ile yapmak istediği siyaset mühendisliğine karşı iş birliğimizi derinleştirerek sürdürme yönündeki çalışmalarımızı gözden geçirdik. Yoksullaşmayı derinleştiren yaşam pahalılığı ve meydana gelen ekonomik yıkım sürecinden çıkış yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunduk.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve işbirliğimizin temel ilke ve hedefleri konularında yaratmaya karar verdiğimiz çalışma gruplarının görev alanları ve çalışma taktiklerini ele aldık.
Muhalefetin 6 masası üçüncü kez kuruldu!

ÇALIŞMA GRUBUNA DÖRT TEMEL GÖREV

“Bu çerçevede anayasal ve yasal mevzuatla alakalı çalışma grubu;

Siyasi ahlak kanunu,

Ekonomik ve Sosyal Konseye işlerlik kazandırılması ile alakalı düzenlemeler,

Merkez Bankası bağımsızlığının teminat altına alınması,

Uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumsal yapının yaratılması, konularında yasal hazırlık yapılması için görevlendirilmiştir.”

“LİYAKAT SAHİBİ BİR ADAY BELİRLEYECEĞİZ”

“Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda liderler olarak birçok defa vurguladığımız gibi uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin hepsini kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday tespit edeceğiz.”

BIDEN’IN SÖZLERİNE KINAMA

6 liderin ortak açıklamasında 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanan ABD Başkanı Joe Biden’a da tepki geldi. Açıklamada “ABD Başkanı Joe Biden’ın tarihi gerçekleri siyasi istismar aracı yapan açıklamasını kınıyor, geçen yıl güncel kaygılarla sessiz kalan iktidarın iktidarın bu ağır vebalin ortak sorumluluğunu taşıdığını vurguluyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.