adplus-dvertising

Muhabire hakaret ettiği iddia edilen Emre Kınay’a 2 yıla kadar hapis talebi

Bir mekan çıkışında kendisini görüntülemek isteyen muhabire hakaret ettiği ileri sürülen oyuncu Emre Kınay yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Mütalaada, Kınay’a haksız tahrik indirimi uygulanarak 2 sene 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Duruşma çıkışı Kınay, “Ağzım açık olsun ki biplemeyin’’ şeklinde konuştu.
Takip et
Muhabire hakaret ettiği iddia edilen Emre Kınay’a 2 yıla kadar hapis talebi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cihangir’de gittiği bir mekan çıkışında kendisini görüntülemek isteyen televizyon muhabirine hakaret ettiği iddia edilen oyuncu Emre Kınay ile mekanda oturan doktor Baha Toygar’ın 2 sene 4 aya kadar hapis talebiyle yargılanmalarına devam edildi. İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, müşteki Mustafa Ağdağ’ın avukatı ve tutuksuz sanıklar Baha Toygar ile Emre Kınay, avukatlarıyla beraber hazır bulundu.

“Bir bayanın düşmesi üstüne çekim yapmaya başladıklarını anladım”

Duruşmada savunma yapan sanık Baha Toygar, müştekiyle de sanıkla da tanışmadığını belirterek, “Arkadaşlarla otururken gazetecilerin yuvalanmış durumda olduklarını gördüm. Bir süre sonra gazetecilerin, bir bayanın düşmesi üstüne birden hareketlenip, çekim yapmaya başladıklarını anladım. Akabinde arkadaşlara ‘oradan ayrılalım’ dedim. Saat gece yarısına yaklaşmıştı, evim de bulunduğumuz mekana yakındır. Sakin bir biçimde kalkarak evime doğru gittim. Kimse ile karşılaştığımı da hatırlamıyorum, çevrede birçok insan vardı ve birçok insan bu münakaşaya müdahil oldu. İddia edildiği biçimde hakaret içerikli söz söylediğimi hatırlamıyorum” şeklinde konuştu.

“Aşırı derecede tahrik içeren tutum sergilediler”

Duruşmada tanık olarak dinlenen Dilara Sezgin ise olay anında dezenfektandan akan sulara basarak kaydığını söyleyerek, ‘’Yere düştüğüm sırada diz üzeri giymiş olduğum eteğim açıldı, bana en yakın konumda bulunan sanık Emre Kınay, insani olarak yardım maksatlı yanıma geldi. Beni kaldırmaya yeltendiği sırada kameralar hareketlenerek içeriye doğru zoom yaptılar ve çekime başladılar. Bunun üstüne sanık, ‘ayıptır, yapmayın’ şeklinde konuştu ve dışarıya çıkarak, ‘arkadaşlar bu benim avukat arkadaşım, ne sorunuz varsa cevaplayayım’ dedi. Ardından müştekinin de içinde olduğu kameraman grubu, kışkırtıcı sorular sordular, aşırı derecede tahrik içeren tutum sergilediler. Sanığın ‘yeter ben istediğim yere istediğim zaman çıkarım, size mi soracağım’ dediğini hatırlıyorum” şeklinde konuştu.

“Toygar’ın gazetecilerle da herhangi bir iletişime girmediğini söyleyebilirim”

Öbür sanık Baha Toygar’ın kendi arkadaş gruplarına dahil olmadığını belirten tanık Dilara Sezgin, ‘’Sanık Baha Toygar 2 masa ötede, 3 kişilik ayrı bir masada oturuyordu. Herkes ayağa kalktığında, sanık Toygar da ayağa kalktı. Herkes birbirine ‘hay Allah ne oldu’ biçiminde vücut diliyle eylemlerde bulunuyordu, ardından da yol açıldı ve sanık evine döndü. Öte Yandan sanık Baha Toygar’ın gazetecilerle da herhangi bir iletişime girmediğini de söyleyebilirim, ayrı bir yerden evine gitti” ifadelerini kullandı.

Haksız tahrik indirimi uygulanması talep edildi

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, iddianamedeki söylemlerin onur, şeref ve haysiyeti rencide eden söylemler olarak değerlendirildiğini ve hakaret suçunu yarattığını söyledi. Açıklanan mütalaada, olayın meydana geliş biçimi dikkate alınarak sanık Emre Kınay’ın ‘hakaret’ suçundan 3 ay 15 günden 2 sene 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istenirken, öte yandan sanığa haksız tahrik indirimi uygulanması yahut ceza verilmekten vazgeçilmesi de talep edildi.

Mütalaada öte yandan, sanık Baha Toygar’ın ise ‘hakaret’ suçundan 3 ay 15 günden 2 sene 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme, taraflara esasa ilişkin mütalaaya karşı yazılı olarak savunma yapabilmeleri için süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

“Ağzım açık olsun ki biplemeyin”

Duruşmanın sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplamak istemediğini söyleyen Emre Kınay, ‘’Ağzım açık olsun ki biplemeyin” ifadesini kullanarak mahkeme salonunun önünden ayrıldı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Emre Kınay’ın şikayetçi Mustafa Ağdağ’a yönelik ‘geri zekalı’, öbür şüpheli Baha Toygar’ın ise hakaret içerikli söylemi sebebiyle kamuya açık olan caddede sövme suretiyle alenen hakaret ederek üzerlerine atılı suçu işledikleri aktarıldı. İddianamede, zanlıların ‘hakaret’ suçundan 3 ay 15 günden 2 sene 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.