Muğla Belediye Başkanı bayram tatilcilerine isyan etti! “gelmeyin”

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Türkiye’de en fazla yerli turistin ağırlandığı Muğla’ya bir hafta önceden başlayan araç kuyrukları bayram yaklaştıkça daha da artıyor. Özellikle Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi dünyaca meşhur tatil beldelerine büyük bir rağbet gösterilirken, otellerde doluluk oranı yüzde 100’lere yaklaştı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, rezervasyonu olmayan vatandaşların şehre gelmemelerini rica etti.
Takip et
Muğla Belediye Başkanı bayram tatilcilerine isyan etti! “gelmeyin”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

9 güne çıkan Kurban Bayramı tatilini Muğla‘da geçirmek isteyen yerli turist her sene olduğu gibi bu Kurban Bayramında da tercihini Muğla’dan yana kullanıyor. Kurban Bayramına bir hafta kala Bodrum ve Marmaris ile Fethiye’nin geçiş noktası Menteşe çevre yolunda uzun kuyruklar oluştu.

ÇADIR ŞEHRE DÖNDÜ

Yerli turistin yoğun alaka gösterdiği Muğla’da çadır kurmanın yasak olduğu alanlarda şimdiden yoğunluk meydana geldi. Karavan ve Çadır ile dolan Akyaka’nın Çınar sahilinde ormanlık alan Çadır Kent oldu. Türkiye‘nin dört bir köşesinden Kurban Bayramı tatilini geçirmek için çadırları ile gelen vatandaşlar ormanlık alanda sanki ‘Çadır Kent’ kurdu.

Muğla Belediye Başkanı bayram tatilcilerine isyan etti! “gelmeyin”

“UZUN TRAFİK KUYRUKLARI OLUŞUYOR”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, rezervasyon yaptırmadan gelen tatilcilerin hem sağlıklarını, hem de tatillerini zehir etmemeleri için uyarıda bulundu. Başkan Gürün, “Kurban Bayramı Pazartesiden itibaren resmen başlayacak. Ama bizim belirlediğimiz kadarı ile Muğla’mıza bugünlerde başlayan ve devam edeceği görülen büyük bir akın var. Yollarda uzun trafik kuyrukları oluşuyor” şeklinde konuştu.

Muğla Belediye Başkanı bayram tatilcilerine isyan etti! “gelmeyin”

“REZERVASYONSUZ GELMEYİN”

İlçe belediyelerin şimdiden nüfusunun iki katına çıktığını söyleyen Başkan Gürün, “En önemlisi rezervasyon yapmadan gelen vatandaşlarımız maalesef bir ağacın altını mekan ediniyorlar. Her türlü ihtiyaçlarını orada görmek mecburiyetinde kalıyorlar. Çöp üretiyorlar. İlçe belediyelerimiz üretilen çöpün miktarı açısından olağanüstü gayret sarf etmek mecburiyetinde kalıyorlar. Belediyelerimiz çok büyük bir yük altına girdiler. Bizim temennimiz, kendilerinin sağlığı açısından ve daha sonra da daha sağlıklı bir turizm ve tatil yapabilmeleri için mutlak surette rezervasyon yaparak buraya gelmeleri. Burada aradıklarını bulamayınca geri dönüşü de göze alamıyorlar ve bir ağacın altına araçlarını çekerek birkaç gün kalma yoluna gidiyorlar. Plajlar oldukça dolu. Bu büyük bir sıkıntıya sebep oluyor. İlçe belediyelerimiz daha önce bir yahut iki kez gittikleri alanlara 10 kez gittikleri oluyor. Orada biriken çöpleri toplayabilmek için. Denizlerimizde de yoğunluk var. Tüm teknelerimiz rezerve edilmiş vaziyette. Onların da atıkları var. Dolayısı ile istiap haddini aşan bir vaziyet var. Yabancı turistlerin de geldiğini düşünürsek, onların virüs taşıyıp taşımadığını bilmediğimiz için Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerden gelenlerde” şeklinde konuştu.

“NÜFUSUN İKİ KATINA ÇIKTIK”

Rezervasyon yaptırmadan gelenlerin geri dönme şanslarının bulunmadığı için bir ağaç altında yahut çadırda tatil yapmak mecburiyetinde kaldıklarını söyleyen Gürün, “Burada sağlık hakkında de problemler olabilir diyerek düşünüyoruz. Her ne kadar biz Türkiye’de ilk mavi rengi alan iliz ve aşılama konusunda çok başarılıyız. Ama dışarıdan gelenlerin ne olduğu ve ne taşıdığını tam olarak bilmemiz mümkün değil. Onun için mesafeyi koruyabilecek ve uygun şartlarda tatil yapmaları lazımken sanki bulduğun ağacın altına bir çadır yahut bir bez gererek orada tatil yapmayı yeğliyorlar. Bu doğru değil. Çok dikkatli olmaları gerekiyor. Hem kendi sağlıkları, hem de toplumun sağlığı için. Belediyeler nüfusunun iki katına kadar çıkmış vaziyette. Nüfus da çok artmış vaziyette. Hizmetlerin sağlığa daha uygun bir biçimde yapılabilmesi için lütfen rezervasyonu olanların Muğla’mıza gelmeleri, olmayanların yaşayacakları olumsuz şartlar sebebiyle tatili burnumuzdan getirmeyelim, kötü şeyler yaşamayalım” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.