Müge Anlı’daki Ecrin bebek için DNA sonuçları belli oldu!

Son dakika haberine göre Samsun Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı, Vezirköprü ilçesinde geçen yıl kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz'a ait olduğu değerlendirilen ceset parçaları üzerinde yapılan DNA incelemesinde buluntuların küçük kıza ait olduğunun belirlendi. 6 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı. Ecrin bebeğin ailesi Atv ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programına katılmış, Türkiye günlerce bu olayı konuşmuştu.

Vezirköprü ilçe merkezine ortalama 32 kilometre uzaklıktaki Alancık Mahallesi’nde oturan Kurnaz ailesinin kızları Ecrin, 7 Mayıs 2019’da evlerinin önünden kayboldu. Aile kendi imkânlarıyla aradığı Ecrin’e ulaşamayınca, jandarmaya haber verdi. Bunun üstüne bölgeye jandarma timleri ile AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. Ekipler, bölgede arama çalışması başlattı. Bölge, helikopter ve drone ile taranırken, güvenlik kuvvetleri de mahalledeki evleri tek tek kontrol etti. Arama çalışmalarında canlı arama, iz takip ve kadavra köpekleri kullanıldı. Minik Ecrin’in Altınkaya Baraj Gölü’ne düşmüş olma olasılığına karşı da su yüzeyi tarandı. İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli dalgıç polisler, baraj gölüne dalarak, dipte Ecrin’i aradı. Fakat bir netice alınamadı.

ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI BULDU

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, 27 Mayıs 2019’da, Alancık Mahallesi’ndeki ormanlık alanda denetim yaparken, Ecrin’in kaybolduğu eve 6 kilometre uzaklıktaki dere yatağında bir tek ayakkabı ile giysi buldu. Orman muhafaza memurlarının ihbarı üstüne bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Aile bulunan ayakkabı teki ile giysilerin Ecrin’e ait olduğunu teşhis etti. Olay yerinde iz takip ve kadavra köpekleri ile yapılan aramalarda Ecrin’e ait olduğu değerlendirilen kafatası ile etrafa dağılmış kemikler bulundu. Savcılık incelemesin sonrasında toplanan kemikler ve kafatası araştırılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Alanda tekrardan arama çalışması başlatan AFAD’a bağlı 30 kişilik ekip ile jandarma, bölgeyi karış karış taradı. Minik Ecrin’in kayıp ayakkabısının öbür teki de bulundu.

KEMİKLER ECRİN’E AİT ÇIKTI

Arama çalışmalarının tamamlanmasının sonrasında Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla alakalı titiz bir soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında 13 ayrı bilirkişi raporu hazırlandı, 11 zanlıya iletişim dinlemesi yapılarak telefon kayıtları incelendi.

Kafatası ve kemik parçaları, yapılan DNA araştırması neticesinde Ecrin Kurnaz’a ait olduğu belirlendi.

6 GÖZALTI

Her türlü olasılığın göz önünde tutulduğu savcılık soruşturması kapsamında bugün kasten öldürme suçundan H.K ve Ö.K., fuhuşa teşvik suçundan H.S., H.Ö., M.Y., kasten öldürme ve fuhuşa teşvik suçlarından D.K. olmak üzere toplam 6 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. 6 şüpheli sorgulanmak üzere ilçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI DUYURDU

Vezirköprü Cumhuriyet Savcılığı tarafından kurumun resmi internet sitesi üstünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“07/05/2019 tarihinde ilçemiz Alancık Mahallesi’nde Ecrin Kurnaz adlı kız çocuğunun babaannesinin gözetimi altında ikametindeyken kaybolduğu ihbarı üstüne kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma işlemlerine başlanmıştır. Mağdurun bulunması maksadıyla Vezirköprü İlçe Jandarma Komutanlığı, Ladik Jandarma Komando Bölüğü, AFAD, UMKE, Samsun Deniz Limanı Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği ve Deniz polisinin katılımıyla başlayan araştırma faaliyetleri sonucunda 27.05.2019 Alancık Mahallesi’nde Ecrin Kurnaz’a ait olduğu değerlendirilen giysi ve ceset parçaları bulunmuştur. Ceset parçaları üstünde yapılan DNA araştırması sonucunda bunların Ecrin Kurnaz’a ait olduğu belirlenmiştir. Ecrin Kurnaz’ın kaybolması ve ölümüyle alakalı olarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve kasten öldürme suçlarından devam eden soruşturma süresince maddi gerçeğin aydınlatılması maksadıyla bilgi sahibi olduğu değerlendirilen şahısların ifadelerine başvurulmuş, mağdurun bulunabileceği bütün adreslerde canlı arama, iz takip ve kadavra köpeklerinin de katılımıyla 3 farklı zamanda arama işlemi gerçekleştirilmiş, olaya ilişkin 13 ayrı bilirkişi raporu temin edilmiş, 11 şüpheli ile ilgili iletişimin dinlenmesi önlemi uygulanmış, 28 zanlıya ait 20.118 satırdan ibaret HTS kayıtları incelenmiştir.

Devam eden soruşturmada zanlılar hakkındaki iletişimin dinlenmesi önlemi esnasında bazı zanlıların mevcut soruşturma haricinde öte yandan fuhuşa teşvik suçunu işledikleri yönünde şüphe uyandıran kanıtlar elde edilmesi sebebiyle bu zanlılar ile ilgili öte yandan fuhuşa teşvik suçundan iletişimin dinlenmesi önlemiyle beraber soruşturma işlemlerine devam edilmiştir. Soruşturma işlemleri neticesinde 2 şüpheli ile ilgili kasten öldürme suçundan, 3 şüpheli ile ilgili fuhuşa teşvik suçundan, 1 şüpheli ile ilgili ise kasten öldürme ve fuhuşa teşvik suçlarından gözaltı kararı verilmiştir.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı