Mucize Filminde Aziz Rolündeki Mert Turak Kimdir?

11 defa konservatuvar sınavına giren, Mucize filmindeki başarılı performansı ile oyunculuğuna herkesin hayran kaldığı Mert Turak kaç yaşında,eğitimi nedir?

Doğum Tarihi: 29 Mart 1980

Doğum Yeri: İzmir doğumlu aslen Malatyalı

Eğitimi: Liseyi bitirdikten sonra Isparta S.D.Ü’de Tiyatro bölümüne girdi. Daha sonra 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Oyunları Bölümünü bitirip Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Dalında Yüksek Lisans Öğrenimini tamamladı.

Mucize Filminde Aziz Rolündeki Mert Turak Kimdir?

Tam 11 kere konservatuvar sınavına girmiş.Yanlış okumadınız 11!Sonunda Isparta Güzel Sanatlar Fakültesi’nin oyunculuk bölümüne kapağı atabilmiş, iki yıl orada okumuş, sonra İstanbul’a gelmiş…

Mert Turak, 29 Mart 1980 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Öğretmen olan babası Malatyalı, vergi memuru olan annesi Makedonya asıllıdır. 3-4 yaşında iken Aydın’daki teyzesinin yanında kaldı. İlkokula izmir’de Doğan Akad Meliha Akad ilkokulunda gitti. İlkokul 3.sınıfta Karşıyaka Bostanlı’ ya taşındılar. Emlak ilkokulunda okumaya başladı. Ortaokul 2 de Bostanlıdan İzmir Yeşilyurt a taşındılar. 1994 yılında ortaokulu bitirdi. Liseyi İzmir Vecdi Gönül Lisesinde okudu. 1995 yılında Tiyatro kursuna başladı.

Lisede okuduğu yıllarda İzmir Kültür-Sen Amatör Tiyatro Topluluğu kursundaki etkinliklerde bulunduğu sürece birçok tiyatro oyundikten sonra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Tiyatro bölümüne girdi. Daha sonra 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Oyunları Bölümünü kazanıp oraya geçiş yaptı.İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Konservatuarda öğrenci iken 2003 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında kadrosuz oyuncu olarak çalışmaya başladı. Profesyonelce bir çok tiyatro ve çocuk oyununda oynadı. İstanbul Üniversitesi’nde okurken Mart/2003 yılında Makedonya’nın Üsküp Şehrindeki Tiyatro Festivaline gönderildi. İstanbul Bahçe Şehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Dalında Yüksek Lisans Öğrenimi yaptı.

Mert Turak, 2007 yılında “Şöhret Okulu” adlı dizide Müjdat Gezen, Ayla Algan, İlhan Şeşen, Tan Sağtürk, Ebru Cündübeyoğlu, Atilla Arcan, Serdar Deniz, Meyra, Cengiz Küçükayvaz, Sarp Akkaya, Sinan Çetin, Erol Büyükburç ile birlikte oynadı.

1 Ocak 2015 tarihinde vizyona giren, senaryosunu yazan ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı “Mucize” adlı sinema filminde Talat Bulut başrolde olarak bir öğretmeni canlandırırken Mahsun Kırmızıgül, Mert Turak, Erdem Yener, Büşra Pekin ile birlikte rol aldı.

Turak, Boris Vian ve John Steinbeck’in metinlerinden yola çıkarak Gökhan Aktemur’un uyarladığı Karıncalar oyunu ile de adından söz ettirmeyi başardı.

Oyunda savaşla birlikte dünyası kabusa dönen 20 yaşındaki bir genci canlandırıyor. Oyun hakkında yaptığı bir röportajda nasıl rollerde oynamayı sevdiğine de değinen Turak, ‘’Ben yolculuğu olan rolleri seviyorum. Bu anlamda hem sinema hem de tiyatro kariyerim adına biraz şanslıyım. Rol aldığım oyunlar, diziler ya da filmler de hep böyleydi. Oyunda, sevgilisine mektuplar yazan bir asker, aç ve susuz kaldığında, psikolojisi yavaş yavaş değişmeye başladığında savaştan kaçmaya karar veriyor ve bu kararı verdiğinde de mayına basıyor. Oyunun son yarım saatini tek ayak üzerinde oynuyorum. Orada da zaten savaşın bir çocuğa neler yaptığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mucize Filminde Aziz Rolündeki Mert Turak Kimdir?

MERT TURAK’IN ALDIĞI ÖDÜLLER 

2005 – Sadri Alışık Tiyatrosu Müzikal Komedi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü (Kantocu)Tiyatro Oyunları :

2012 – Ateşli Sabır (Postacı) : Antonio Skarmeta – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2010 – Romeo ve Juliet : William Shakespeare – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2010 – Sen Olmak Nedir? (Yazar:Nur Can Kara) – Tiyatro Halt

2010 – Kafes (oyun) : Mario Fratti – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2009 – Cabaret : Joe Masteroff – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2008 – Leonce ile Lena : Georg Büchner – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2008 – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2005 – Eskici Dükkanı : Orhan Kemal – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2005 – Kantocu : Haldun Dormen – İstanbul Şehir Tiyatrosu

2003 – Hamlet : William Shakespeare – İstanbul Şehir Tiyatrosu

MERT TURAK’IN ROL ALDIĞI FİLM VE DİZİLER 

2019- Mucize Aşk (Sinema Filmi)

2014 – Mucize (Sinema Filmi)

2014 – Yeşil Deniz (TV Dizisi)

2013 – Beni Böyle Sev (Nezih) (TV Dizisi)

2012 – Babalar Ve Evlatlar (TV Dizisi)

2011 – Başrolde Aşk (Aytek) (TV Dizisi)

2009 – Hamileyim Hamile (Tarık) (Sinema Filmi)

2007 – Şöhret Okulu (TV Dizisi)

2007 – Komiser Nevzat (Çiroz) (TV Dizisi)

2005 – Maki (Ahmet) (TV Dizisi)

2004 – Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (TV Dizisi)

2004 – Size Baba Diyebilir Miyim? (TV Dizisi)

2001 – Cesur Kuşku (TV Dizisi)

2000 – Gece Martıları (Kısa Film)

1999 – 2001 – Yılan Hikayesi (Komiser) (TV Dizisi)

Mucize Filminde Aziz Rolündeki Mert Turak Kimdir?

MERT TURAK’IN MUCİZE FİLMİNDEKİ AZİZ ROLÜYLE ALDIĞI YORUMLAR

  • mucize filmindeki aziz karakteriyle tanıdığım oyuncu.Mükemmel bi yetenek..O kadar gerçekçi bi performanstı ki..Filmdeki bazı sahneleri sırf bu değerli oyuncunun ağzımın açık kalmasına sebep olan performansı için tam on kez tekrar tekrar izledim galiba.Allah yolunu açık etsin,umarım bu yeteneği çok daha iyi projelerde de başrol olarak görürüz.Ama sadece şunu demek de yeterli ki;gerçekten Mükemmel bi oyunculuk….
  • Geçen yıl Caberat’ta ki performansınızla tanıdım sizi, şimdi yeşil deniz… İyi olan kendini bize bir şekilde ulaştırıyor. Hakikaten değerli bir oyuncu, işine alınteri ve ruhunu verdiği apaçık. Teşekkürler
  • hocam oyunculk noktasinda gelinen zirve.
  • Oyunculukta üst noktayı görmüş bir aktör, bundan sonra işi daha zor. 🙂
  • İnanılmaz bir performans, adam müthiş oynuyor. Daha ne denebilir ki!
  • söylenecek kelime bulamıyorum ayakta alkışladık ailece mert cok başarılı rol yapmış helal olsun
  • Mucize Filminde Aziz Rolündeki Mert Turak Kimdir?

MERT TURAK’IN AYŞE ARMAN’A VERDİĞİ RÖPORTAJDAN ALINTILAR

Bir ara, “Hasibe nasıl?” diyorum.“A bilmiyor musun?” diyor.Ben onu hâlâ oyuncu Hasibe Eren’le birlikte sanıyordum.Meğer 7 yıllık ilişkileri bitmiş.“Ama” diyor, “Hasibe benim içimdeki karlı dağdır!”Aynı cümleyi ‘Mucize’deki Aziz’in babası da Aziz için söylüyor.

Bu genç adamın kendisinden beş yaş büyük eski sevgilisi için söyledikleri hoşuma gidiyor.Bu bile onun ne kadar farklı olduğunu gösteriyor.“Hasibe, benim ben olmamı sağlayan insandır! Varlığımı ona borçluyum. Önemli kararlar verirken hâlâ onunla konuşurum” diyor, diyebiliyor.Hasibe’yle aralarındaki ilişki, sevgililikten başka bir noktaya geçmiş.Ama bu arada yeni bir sevgilisi de var.O kadar sahici şeyler anlatıyor ki…Hoşuma gidiyor.

Peki Mahsun, “Hastalığın adı serebral palsi. Git araştır” demedi mi?

-Hayır, tam tersine, “Hiçbir şeye dokunmanı istemiyorum!” dedi. “Aziz’i görmeni istemiyorum, tanışmanı istemiyorum, hiçbir çalışma yapmanızı istemiyorum. Ben ne gösterirsem, onu yapacaksın!” Bu arada konuşurken Dustin Hoffman’ın ‘Yağmur Adam’ını ve Daniel Day Lewis’in ‘Sol Ayağım’ı konuşuyoruz. Ama bir türlü role hazırlanamıyorum. Kendi kendime, “Şu ana kadar yaptığın gibi sahada kalıp çalışacaksın!” dedim. Öyle de yaptım.

Peki kişiliklere böyle girip çıkabilmeni neye bağlıyorsun?

-Çocukluktan kalan bir sevilmeme korkusu…

Neden kendine bu kadar acımasızsın?

– Bilmiyorum. Bu dünyada hiç kimse bana kendim kadar zarar veremez. “İnsan cennetini ve cehennemini içinde yaşar” derler ya, doğru. Kendime bu kadar acımasız olduğum için -40 derecede çalıştım. Yükseklik korkum olmasına rağmen 200 metre uçurumdan sarkıttılar, gıkım çıkmadı. Köyde çırılçıplak koştum…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı