adplus-dvertising

Muazzez Abacı’ya Alzheimer teşhisi konuldu!

Türk sanat müziğinin efsane isimlerinden Muazzez Abacı’dan kötü bir haber geldi. Doktorlar sanat dünyasının ünlü ismi Muazzez Abacı’ya Alzheimer başlangıcı teşhisi koydu. Kötü haberi ses sanatçısı ve yazar Onur Akay tarafından açıklandı.
Takip et
Muazzez Abacı’ya Alzheimer teşhisi konuldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Onur Akay, “Türk sanat müziğinin yaşayan efsanesi Muazzez Abacı’ya Alzheimer başlangıcı teşhisi konuldu. Amerika’da olan sanatçımızın bu mühim rahatsızlığını bana söylediler. Çok çok üzüldüm. Benim en sevdiğim büyük sanatçımıza acil şifalar diliyorum.”

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

Alzheimer hastalığı, günlük hayatsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Demansın en sık görülen tipidir. Bu hastalığı ilk olarak Alois Alzheimer tanımlamıştır. 65 yaş üstündeki grubun %2-4’ünde, 85 yaş üstünde ise %20 oranında görülmektedir.

ALZHEİMER BELİRTİLERİ NELER?

Alzheimer’la alakalı ilk sinyallerin, günlük hayatın bir parçası olan işlerde kendini gösterdiği beliren uzmanlar, eskiden pişirilen yemeklerin ve düzenli işlerin yapılamaması, yemeğe tuz yerine şeker konması, bilinen yolların karıştırılması, mevsime uygun giyinilmemesi gibi davranışlar sergileyen kişilerin kısa zamanda uzmana danışmasını öneriyor. Uzmanlar öte yandan, erken yaş döneminde de görülmeye başlayan ve kesin bir tedavisi olmayan Alzheimer’ın 65 yaş üzeri 6 kadından birinde, aynı yaş grubundaki her 11 erkekten de birinde görüldüğünü vurguluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.