MTV ödemesi nasıl yapılır? MTV ödemesi zorunlu mu?

“Motorlu Taşıt Vergisi ödemesi nereye yapılır?” sorusu son ödeme tarihi yaklaştıkça vatandaşların cevabını daha fazla merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Pandemi nedeniyle banka ya da ATM ile ödeme yapmak istemeyenler farklı yollar arıyor. Peki, internetten MTV ödemesi nasıl yapılır? Motorlu taşıtlar vergisi ödenmezse ne olur? MTV son ödeme ne zaman? MTV 2020 hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde...

“MTV ödemesi nereye yapılır?” sorusu son ödeme tarihi yaklaştıkça vatandaşların cevabını daha fazla merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Pandemi nedeniyle banka ya da ATM ile ödeme yapmak istemeyenler farklı yollar arıyor. Peki, internetten MTV ödemesi nasıl yapılır?atandaşlar bankalar aracılığıyla ödemelerini gerçekleştirebilirken aynı zamanda koronavirüs endişesi taşıyanlar internetten MTV ödemesi yapabiliyor. MTV ödeme işlemi için vatandaşların bankalarda sıraya girmesine gerek kalmıyor. Ödemeler internet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. MTV ödemesi gerçekleştirecek vatandaşlar pek çok farklı kanalı kullanarak 2. taksitlerini yatırabiliyor.

MTV ödemesi nasıl yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemi hem anlaşmalı bankalar aracılığıyla hem de internet üzerindeki farklı kanallardan yapılabiliyor. Bu noktada “GİB MTV ödeme nasıl yapılır?” sorusu soruluyor. Vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine girerek sırasıyla e-işlem, borç sorgulama ve ödeme butonlarına tıklıyor. Ardından çıkan sayfada ise MTV ve trafik cezası ödeme butonlarına tıklandığında boş alanların doldurulması gerekiyor. Bu sayfadan sorgulamada çıkan geçmiş yıllara ait tüm ödemeler de gerçekleştirilebiliyor.

MTV ödeme kredi kartı ile taksitli ödeme şeklinde de yapılabiliyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme noktaları arasında çeşitli bankalar bulunuyor. Türkiye Halk Bankası, Denizbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, HSBC, Odea Bank, Aktif Yatırım Bankası, Alternatif Bank, Akbank ve Ziraat Bankası mtv ödeme işlemi için kullanılabilecek bankalar arasında bulunuyor.

“Kredi kartı ile mtv ödemesi nasıl yapılır?” sorusuna cevap arayan vatandaşlar için GİB tarafından kabul edilen farklı bankalar bulunuyor ve bankalar vatandaşlara çeşitli imkanlar sunabiliyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme kredi kartı ile yapılacağı zaman her bankanın sunduğu farklı taksit seçenekleri bulunabiliyor. Kredi kartı ile ödeme yapılabilecek bankalar GİB resmi internet sitesinde listeleniyor. Vatandaşlar “Motorlu Taşıtlar Vergisi PTT ödenir mi?” sorusuna da cevap arıyor. PTT MTV ödeme işlemi için GİB tarafından vergi tahsil yetkisi verilen bankalar arasında bulunuyor.

MTV ödeme nereden yapılır?

“MTV ödeme nasıl yapılır?” sorusu bankalara gitmenin yanı sıra internet üzerinden ödemeyi gerçekleştirmek isteyenler için de merak konusu. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemi e-devlet, GİB internet sitesi ve PTT internet sitesinden tamamlanabiliyor. “E-devlet’ten MTV ödeme nasıl yapılır?” sorusunun cevabı da merak ediliyor. İlk olarak bir PTT şubesinden e-devlet şifresi almak gerekiyor. Sonrasında e-devlet internet sitesine giderek T.C. kimlik numarası ve alınan şifre ile giriş yapılıyor. Arama çubuğuna “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme” yazıldığında çıkan sayfaya girmek gerekiyor. Bu alandan tüm vatandaşlar MTV ödemelerini gerçekleştirebiliyor.

ATM’den MTV ödeme nasıl yapılır?

İnternetten ödeme gerçekleştiremeyen vatandaşlar ise “Bankamatikten MTV ödeme nasıl yapılır?” sorusunu soruyor. ATM’den MTV ödeme işlemini yapmak için GİB tarafından yetkilendirilmiş bir bankanın ATM’sine giderek sırasıyla ödeme, vergi ödeme ve motorlu taşıtlar vergisi ödeme butonlarına tıklayarak ve plaka bilgisi gibi bilgiler girilerek nakit olarak MTV ödeme işlemi tamamlanabiliyor. MTV 2. taksit ödemeleri için son tarih ise 31 Temmuz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi aracın cinsine göre kanunda yer alan tarifeler bazında belirlenir. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı da değişiklik gösterir. Aracın yaşına ve silindir hacmine göre tarifelerde belirtilen oranlarda vergi tutarınızı Gelir İdaresi internet sitesi, Gelir İdaresi Vezneleri, Anlaşmalı bankaların şubeleri, internet siteleri veya atm’lerinden ödeyebilirsiniz.

Kamyon, kamyonet ve otobüslerde aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığına bakılarak Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanır. Otobüslerde ise oturma kapasitesi de MTV’de belirleyicidir.

Hangi Araçlar MTV Ödemek Zorundadır?

Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı ve tescil edilmiş uçak ve helikopter sahipleri bu vergiyi ödemekle yükümlüdür.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları,
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler,
Liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtları MTV ödemekle yükümlüdür.

Hangi Araçlar İçin MTV Ödenmesi Gerekmez?

Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, genel ve özel bütçeli idareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar,
Karşılıklı olmak şartı ile yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsoloslukları ile elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar,
Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar,
Aracın geçmiş döneme ait borcu olmaması kaydıyla hurda halinde olan araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğu yoktur.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlar vergiden muaftır.

MTV Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz ayında iki taksit halinde ödenebilmektedir. MTV’nin ilk taksiti her yıl 1 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında; ikinci taksiti ise 1 – 31 Temmuz tarihleri arasında ödenmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar? (MTV 2020)

MTV ödemesi nasıl yapılır? MTV ödemesi zorunlu mu?MTV ödemesi nasıl yapılır? MTV ödemesi zorunlu mu?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz ayında iki taksit halinde ödenmelidir. Ödemenizi zamanında yapmamanız halinde, Maliye Bakanlığı’ndan gelecek bir mektupla uyarı alırsınız. Buna rağmen ödemenin gerçekleşmemesi durumunda, banka hesaplarınıza vergi dairesince haciz konulup ödemeniz gereken tutar tahsil edilir, gerekirse aracınız bağlanabilir. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödeme tarihini geçirmeniz durumunda faiz işlemeye başlar. Ödeyeceğiniz tutarın üzerine her ay için aylık %1.4 oranında gecikme zammı eklenir. Bu nedenle ödeme tarihlerini takip etmeniz gerekiyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı