adplus-dvertising

MSCHF’nin Nike Air Max 97 şeytan ayakkabısına mahkemeden karar!

Spor giyim devi Nike ve MSCHF arasında başlayan davada karar çıktı. MSCHF, son olarak üretilen Nike Air Max 97 modeli ayakkabıların tabanında 1 damla insan kanı kullandığını açıkladı. Şeytan ayakkabısı olarak bilinen spor ayakkabı bu açıklamadan sonra adeta eleştiri bombardımanına tutuldu. Tepkiler karşısında harekete geçen Nike davayı kazandı.
Takip et
MSCHF’nin Nike Air Max 97 şeytan ayakkabısına mahkemeden karar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1018 dolara satılan modifiye edilmiş Nike Air Max 97 modeli ayakkabılarda “Luke 10:18” yazıyor. Ayakkabıların üstünde ters haç ve pentagram işrareti de var.

MSCHF, rap sanatçısı Lil Nas X ile işbirliği yaparak çıkarttığı ayakkabıdan 666 çifti satışa çıkarmış; ayakkabıların bir dakikadan kısa zaman içinde satıldığı açıklanmıştı.

MSCHF, 666 çift ayakkabıdan 665’ini alıcılara kargoladığını açıkladı.

Marka ihlâli yapıldığı gerekçesiyle New York’taki federal mahkemeye başvuran Nike, MSCHF’nin satışı durdurmasını istiyor.

MSCHF avukatları ise ürettikleri 666 çift ayakkabının “tipik birer spor ayakkabı değil, bireylere özel sayılı üretilen sanat eserleri” olduğunu belirtti.

Federal hakim, açılan davada Nike’ın haklı olduğu görüşünü açıkladı ve ilk aşamada sanat kolektifine yasaklama emri çıkardı

Fakat ilk ürettiği 66 çiftin dışında daha çok ayakkabı üretmeyeceğini açıklayan MSCHF yetkilileri, bu kararın ne anlama geldiğini henüz net olarak bilmediklerini ifade ediyor.

Kırmızı-siyah ayakkabılar, Lil Nas X’in yeni şarkısı Montero ile beraber piyasaya çıktı.

YouTube’da yayımlanan klipte ayakkabıları giyen Lil Nas X, cennetten cehenneme bir striptizci direğinden aşağı düşerken tasvir ediliyor. Lil Nas X, 2019’da eşcinsel olduğunu açıklamıştı. Bu parçanın da şarkıcının “cinselliğini kutladığı ve ayıplama çabalarını reddettiği” söyleniyor.

Her ayakkabıdaki Nike Air özel tabanında 60 santimetreküp kırmızı mürekkep ve sanat kollektifinin mensuplarının bağışladığı bir damla kan bulunuyor.

Nike, New York’taki mahkemeye açtığı davada, ayakkabıların “Şeytan Ayakkabısı” olarak değiştirilmesine onay vermediğini söyledi.

Tennessee eyaletinden Joseph Rasch de ayakkabıyı 1.080 dolara satın alanlardan biri:

“Bu davanın neticesinde ödediğim parayı kaybetmekten korkuyorum. Umarım parasını ödediğim ayakkabılar elime ulaşır.”

BBC Dünya Servisi’nin OS adlı radyo programına konuşan Rasch, ayakkabıları özellikle giymek için değil; politik bir mesaj olarak satın aldığı bilgisini verdi:

“Çoğunluğu Hristiyan olan ve siyahlara yönelik birçok problemle uğraşan bir ülkede farklı bir hikayesi olan siyah ve eşcinsel bir adamı desteklemek istedim.”

MSCHF’nin Nike Air Max 97 şeytan ayakkabısına mahkemeden karar!

Güney Carolina eyaletinden McKenzi Norris de MSCHF’yi uzun süredir takip ettiğini; 1.80 dolara satın aldığı ayakkabıları eBay üstünden 2.500 dolara satmayı planladığını belirtti.

Fakat davanın neticesi, bu planlarını bozmuş:

Genel olarak Nike’ın dava açmasını ve müdahale etmesini saçma buluyorum çünkü bu bizim gibi, ürünlerini ticarileştirmek ve yasal yollardan satmak isteyen insanlara büyük zarar verebilir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.