adplus-dvertising

MSB: İncirlik Üssü’nün mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir!

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Adana’daki İncirlik Üssü’nün Türk Silahlı Güçlerine (TSK) ait Hava Kuvvetleri üslerinden biri olduğunu, üstündeki bütün tesislerle beraber mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti devletinde bulunduğunu vurguladı.
Takip et
MSB: İncirlik Üssü’nün mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakanlık kaynakları, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin sonrasında gündeme gelen İncirlik Üssü’ne ve bu üsteki ABD bayraklarının indirilmesi gerektiğine yönelik münakaşaları’ya değerlendirdi.

İncirlik Üssü’ndeki belirli tesislerin kullanımının, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980’de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütüldüğü söylendi.

Bu anlaşmanın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma önlemlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümetine izin verir” hükmünü içerdiğine işaret edildi.

Bakanlık kaynakları, “İncirlik Üssü, Türk Silahlı Güçlerine ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üstündeki bütün tesislerle beraber mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir. İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Gücü Komutanlığına, daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır. Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, üs komutanının emir ve komutasında icra etmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığında ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurların bulunduğ

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.