adplus-dvertising

MSB, AKSUNGUR’dan ilk defa gerçekleşen MAM-L atışlarını paylaştı

Milli Savunma Bakanlığı, Mavi Vatan 2022 Tatbikatı kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yeni giren AKSUNGUR’dan ilk kez MAM-L ile atış yapıldığını duyurdu ve o dakikaları paylaştı.
Takip et
MSB, AKSUNGUR’dan ilk defa gerçekleşen MAM-L atışlarını paylaştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanlığınca konu hakkında yapılan açıklamada, “Mavi Vatan 2022 Tatbikatı kapsamında; Deniz Güçlerimizin envanterine yeni giren Milli İnsansız Hava Aracı AKSUNGUR’dan ilk kez Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L) atışı yapıldı. Doğu Akdeniz’de su üzeri hedefi kullanılarak düzenlenen atışta hedef başarıyla vuruldu” ifadeleri kullanıldı.

YERLİ VE MİLLİ İHA AKSUNGUR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ve üretilen milli insansız hava aracı AKSUNGUR, 24 metre kanat açıklığı ve 750 kilogram yüksek yararlı yük taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor. AKSUNGUR öte yandan, yaptığı uçuşlarla havada kalış rekoru da kırıyor. AKSUNGUR, 40 bin fite kadar uzun zamanlı operasyonlara olanak veren iki tane turbo şarjlı dizel PD-170 motoruna da sahip. İlk uçuşunu 2019 senesinde gerçekleştiren AKSUNGUR, 2021 senesinin ikinci çeyreğinde ilk saha görevine başlayarak, sahadaki uçuş süresinde bin saati geride bıraktı.

YERLİ VE MİLLİ MÜHİMMAT MAM-L

Öte yandan ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), düşük ağırlığı ile insansız hava araçları, hafif taarruz uçakları ve hava yer görevleri için geliştirildi. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı alternatif harp başlıkları ile yüksek vuruş hassasiyeti ve etkinliğe sahip. 160 mm çapında olan MAM-L, 1 metre uzunluğa 22 kilogram ağırlığa ve 15 kilometre menzile sahip.

Utku Şimşek

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.